ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעה 19.6.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) :  מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, ציפי לבני, חיליק בר, יואל חסון, איילת נחמיאס ורבין, עמיר פרץ, זוהיר בהלול, יעל כהן פארן, איל בן ראובן, איתן ברושי, מנואל טרכטנברג, סתיו שפיר, מיקי רוזנטל.

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

"אני דואגת לבריאותו של ראש הממשלה שלנו, יש חשש שהוא לוקה באמנזיה. אחרי שהוא שכח את ההחלטה שהוא הצביע בעדה על הבנייה בקלקיליה, אחרי שהוא לא שם לב ושכח את התאגיד בצוק איתן עכשיו הוא שכח את הצעת החוק של אילן גילאון שעברה בקריאה טרומית ואמר שיתמוך בהצעת החוק ל נאוה בוקר להשוואת קצבאות הנכות והנכים לשכר המינימום.  אז כמובן שהוא רק אמר כי אחר כך זה ירד מסדר היום של ועדת השרים לחקיקה. וזה בכלל רק עוד צעד בהתעמרות של נתניהו וממש מדובר בהתעמרות בנכים ובנכות בישראל. אחרי שהייתה ועדה שהחליטה להעלות את הקצבה העלאה מהמוצדקות ביותר ב 1,200 ש"ח. נתניהו הקים ועדה משלו שהחליטה להעלות להם רק ב 500 ש"ח. אז הוא אמר שהוא יתמוך בחוק של נאוה בוקר אבל, כאמור הוא רק אמר כי הוא לא תומך בחוק של נאוה בוקר ובינתיים הנכות והנכים במצוקה בלתי נסבלת, בלתי מתקבלת על הדעת ובאמת שערורייתית. ככה נראים החיים במדינת נתניהו בימים אלו. כל אחד ואחת שחושבת להצביע לו צריכה להסתכל על הפגנות הנכות והנכים ולזכור את זה."

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים,

אין צודק יותר מהמאבק של ציבור הנכים. כבר כמה שנים שאין עדכון או העלאה של תנאי מחייתם. אני קורא לכל הציבור בישראל לתמוך בהפגנות ובמחאה. נפגשנו הבוקר כמה חברי כנסת הבוקר במאהל המשפחות של הילדים חולי הסרטן בהדסה. זה קורע לב, זה מזעזע וזו שערורייה בלתי נסבלת. אני קורא לנשיא המדינה, לראש הממשלה ולשר הבריאות לשבת עד שיצא עשן לבן עם פתרון למצוקה של עשרות ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם. שכל אחד ישים עצמו במקומם ויבין שזה פשוט מזעזע ובלתי מתקבל על הדעת.

בנושא נוסף –

פשיטת כוחות המשטרה על מערכת של כלי תקשורת חשוב ביותר במדינה, מערכת ידיעות אחרונות, זאת שערורייה שאין כדוגמתה. ראינו פה חציית קו אדום נוסף בתהליכים שלכאורה סמויים מן העין אבל הם מאוד מאוד גלויים בכל מה שקשור לשמירה על הדמוקרטיה וכל מה שקשור לחופש העיתונות, חירות הבעת הדעה וזה מתחבר למכלול כולו של פגיעה ביוצרים ואמנים, סופרים והוגי דעות, שופטים, עיתונאים ועכשיו גם באנשי אקדמיה ולכן המאבק הזה הוא מאבק על דמותה ורוחה וצלמה של המדינה.  אנו נתבע פה בכנסת דיון מקיף על ההחלטה לפשוט על מערכת ידיעות אחרונות. סגני יושב הראש ויושבת ראש הסיעה וכל מי שעוסק בכך נוודא שיהיה דיון מקיף ומלא. אני תבעתי זאת היום. נמשיך לקיים את המאבק הזה עד שנמנע את ההתדרדרות הזו."

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"בסיפור קלקיליה נתניהו הוכיח שוב שאין לו עמוד שדרה; ביקשתי דיון בחוץ וביטחון בעניין הפשיטה בידיעות. המכנה המשותף סיפור קלקיליה, מתווה הכותל התאגיד ואפילו המחלקה בהדסה – זה ראש ממשלה שלא מסוגל לעמוד מאחורי איזה שהיא החלטה שלו.

לא חשוב מה אתם חושבים העמדה הנכונה יש בעית התנהלות ומנהיגות קשה. מה שחסר לנתניהו זה לא זיכרון – אלא עמוד שדרה. חסר בישראל ראש ממשלה שלוקח החלטות ועומד מאחוריהן.

צהל המליץ לשחרר יותר אזורים לבנייה בקלקיליה ובמקומות אחרים לצרכי ביטחון נתניהו לא חושב ביטחון לאומי הוא חושב פוליטיקה אישית.

פשיטת המשטרה על הוצאה לאור היא בעיתית לא פחות. אני דורשת הסברים וביקשתי שאלה ינתנו בועדת החוץ והביטחון – ובראשם הסבר איך חומר שעובר דרך הצינזורה וכל מערכות הביטחון והחוץ של מדינת ישראל – טרם פרסומו הופך לפגיעה בביטחון המדינה באופן שמצדיק צעד כזה".

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום השבועי, נושאים נוספים.

דיון:

 בפתח  הישיבה דיבר ראש עיריית קריית אונו ישראל גל, הוא הסביר כי בקרית אונו ישנו מחסור במבני חינוך, ולכן הגיעו אנשי המקצוע של משרד החינוך ומצאו מבנה אשר החליטו לפנותו לטובת חטיבת בינתיים לעיר. הוא טען כי כבר שלוש שנים לא מגיע מועד לפינוי, כל הזמן דוחים והמצב בחטיבות הביניים חמור. הוא הסביר כי ביקשו דיון בוועדת חינוך והוא יהיה מחר ב9:00 בבוקר, וביקש מחברי הכנסת להגיע להשתתף בדיון, על מנת שיבינו שאין דרך אחר ואם המצב לא יפתר לא תפתח שנת הלימודים. בהמשך הישיבה אמרה ח"כ מרב מיכאלי כי בשבועות האחרונים בגלל הרמאדן יש הקלה בעומס הנושאים שעל סדר היום, והיום תתקיים שעת שאלות לשר להגנת הסביבה ולירושלים. עוד הפנתה את תשומת לבם של חברי הכנסת לסעיף להצעת חוק חוק הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות ואמרה כי היא סבורה שאין ברירה להצביע בעד אך הפצירה בחברי הכנסת לעלות לדבר. בהתייחס לכך אמרה ח"כ איילת נחמיאס ורבין כי הנושא של אופניים חשמליים הפך להיות מסוכן מאוד. העברנו חוק שמחייב רכיבה בכביש ואין למשטרה יכולת רכיפה על מה שנדרשים לעשות בעניין, והסבירה עכשיו הולכים בוועדת כלכלה לתוספות של רישוי ודברים נוספים. ח"כ יעל כהן פארן אמרה בתגובה כי אי אפשר לחוקק את החוק בלי תשתית כרגע רק אוכפים בלי לתת תשתיות. ח"כ איתן כבל , יו"ר ועדת הכלכלה העוסקת בנושא אמר  נכון לרגע זה כל התאונות שנגרמו היו מתחת לגיל 16 כל ההרוגים היו בפעולה אגרסיבית של ילדים מתחת לגיל 16. כל העניין הוא רכיבה על המדרכה והאיסור על כך. אין אכיפה. בהמשך הציגה ח"כ מיכאלי את המשך סדר היום לשבוע, והסבירה כי ביום רביעי תעלה הצעת חוק של ח"כ סמוטריץ' ממשפחת הצעות החוק של סיפוח זוחל והפעם לגבי בתי משפט מנהליים.בנוסף הסבירה כי יש הצעת חוק של ח"כ יעל גרמן שתאפשר לרשויות מקומיות להחליט על תחבורה ציבורית בשבת. ח"כ מנואל טרכטנברג אמר כי אנחנו בעד אבל צריך להבין שכל ניסיון כזה מרחיק את האפשרות לעשות הסדרה כוללת בעניין השבת. צעדים חד צדדים בעניין הזה לא יועילו. וביקש שנהיה מודעים לכך שכל דבר כזה פוגע בתהליך הסדרה כולל. ח"כ איתן כבל אמר כי אנו מפלגה שנתפסת כלא מתחברת לאוכלוסיה המסורתית והוא סבור שיותר ממה שהחילוניות נפגעה אנחנו נגסנו מאוד באורח החיים הדתי. הוא טען כי זה זה חייב לבוא כחלק מתהליך כולל ומסודר, אם נתמוך נתפס שוב ככאלה שלא מנסים לבוא במגע עם האוכלוסיה החרדית. והמליץ לא לתמוך בזה.  ח"כ מיכאלי אמרה כי הצד השני לא עוסק בהתדברות ולא מביא הצעות אלא כל הזמן להפך- הפרדה באקדמיה, בצבא, הרחבת בתי הדין הרבניים. וטענה כי היא סבורה שנפסיד יותר מלא לתמוך בה. למי שיש בעיה עם נסיעה בשבת זה הקהל החרדי שהוא פחות הקהל המיידי שלנו, ומצד הציבור החילוני נחטוף מכה. זה רק עניין סמלי כי ההצעה לא תעבור. ח"כ ציפי לבני טענה כי חושבת שצריך ליצור איזון ויש מחירים, גם כתבנו במצע שתחבורה ציבורית תהיה מוגבלת וזה קשור לזה שבתי עסק לא יהיו פתוחים בשבת. ההצעה לוקחת רק צד אחד של המשוואה, ואמרה כי מקבלת שצריך להצביע בעד.

נושאים נוספים שעלו:

 ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי ביום חמישי יתקיים מצעד הגאווה בבאר שבע, פעם ראשונה שמתקיים חשוב לבוא אחרי הפעם הקודמת שלא התקיים והפך להפגנה.

ח"כ יעל כהן פארן אמרה כי לגבי ההפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה כי היא סבורה שאנחנו צריכים לבוא ולתמוך ומצפים לנוכחות שלנו וכי היא חושבת שצריך לעשות דיון אמיתי בעניין החקירות ומנדלבליט כדי שתהיה לנו אמירה כאופוזיציה.

ח"כ מנואל טרכטנברג אמר כי אינו מבין מה הרעיון של הבאת חוק הסדרים ללא תקציב שכן כל הרעיון של חוק ההסדרים הוא שזה מוצמד לתקציב. בנובמבר לכל המאוחר יביאו עדכון לתקציב ואז יכולים להצמיד את זה לעדכון. הניסיון הזה הוא חציית כל גבול. צריך להגיד שיש חוק בארץ, חוק התקציב, נקבע לשנתיים וחוק ההסדרים מוצמד לתקציב. ח"כ מיכאלי אמרה בתגובה כי במקרה ויקרה נשלח מכתב ליועץ המשפטי לכנסת.