ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 15.5.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) :  מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, ציפי לבני, חיליק בר, אראל מרגלית, מנואל טרכטנברג, מיקי רוזנטל, איתן ברושי, קסניה סבטלובה, איילת נחמיאס ורבין, סתיו שפיר, יעל כהן פארן, מיכל בירן, יוסי יונה, אייל בן ראובן, נחמן שי, עמיר פרץ, רויטל סוויד, איתן כבל

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:
צהריים טובים, קודם כל בהצלחה לתאגיד החדש. תאגיד השידור הציבורי שקם בייסורים וכאבים של רבות ורבים, אבל כולנו תקווה שיהיה לנו שידור ציבורי איכותי, עצמאי, כזה שהאזרחיות והאזרחים בישראל זקוקים לו. ממשלת ישראל ענתה אתמול לבית המשפט העליון ואמרה שאם יבוטל חוק מס דירה שלישית היא לא תחוקק אותו מחדש. חשוב לי להבהיר את עמדת סיעת המחנה הציוני וסיעות האופוזיציה שהגשנו את הבג"ץ נגד החוק ולהגיד בצורה הכי מפורשת, אנחנו מעולם לא קיבלנו החלטה אם אנחנו מתנגדות ומתנגדים או תומכות ותומכים בחוק הזה משום שמעולם לא ניתנה לנו הזדמנות לדון בו כמו שצריך, ועל זה בג"ץ שלנו. גם המשק הישראלי, החזקים והחלשים, יכולים להיות בעד החוק ויכולים להיות נגדו, מה שאי אפשר להתנגד אליו זאת הזכות של אזרחיות ואזרחי ישראל, שאלה שמצביעות ומצביעים על חוקים בכנסת הזאת ידעו על מה. נגד זה הבגץ שלנו ועל זה אנחנו עומדות ועומדים על תביעתנו שהחוק הזה שנחקק בצורה שגם היועץ המשפטי של הכנסת אומר שהיא פגומה ממש מהיסוד, שהחוק הזה יבוטל. אנחנו קוראות וקוראים לשר האוצר שאם הוא רוצה לחוקק את החוק שיביא אותו ויעביר אותו כמו שצריך.

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים, אנחנו מתקדמים לעבר ביקורו ההיסטורי של הנשיא טראמפ ביום שני הבא, שהוא ביקור שובר שוויון.

אחרי ביקורו של טראמפ נדע לא אם יש לנו פרטנר או אין לנו פרטנר, אלא האם יש לנו ראש ממשלה שמבין את הצורך בהסדר או ראש ממשלה שמתכוון להמשיך ולהתחמק מהאתגר הציוני הגדול ביותר של במאה ה-21. היפרדות מן הפלסטינים.

טראמפ מוכיח לכולם שנשיאים מתחלפים וגם המפלגות, אבל המציאות נותרת בעינה ודורשת מנהיג אמיץ בישראל שיתייצב באומץ ויתמודד עם האתגר הציוני הגדול ביותר של המאה העשרים ואחת. אנחנו נמשיך לפעול להקמת גוש פוליטי מרכזי, ציוני ואחראי שיתייצב ביושר ובאומץ להצלת הציונות ולשמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית לדורות.

בנושא חשוב לא פחות לשמירה על הדמוקרטיה הישראלית – אתמול פורסם כי נתניהו נותן ליד שניסתה "לטהר" את התאגיד לנסות "ולטהר" כעת את השירות הציבורי, באמצעות מינוי מקורב ביותר לנציב שירות המדינה.

מועמדותו של שלמה פילבר לנציב שירות המדינה, שומר סף חשוב, הוא מינוי פוליטי פסול מיסודו ונפנה לערכאות המתאימות במידת הצורך כדי לבלום אותו.

לא נאפשר לנתניהו לטהר את הממשלה משומרי הסף. אני וחבריי לסיעת המחנה הציוני נעמוד כחומה בצורה בנושא.

לסיום – היום, בשעה טובה, החל את שידוריו באופן רשמי תאגיד השידור הציבורי, שעובדיו נרמסו, אוימו ועברו מסכת התעללות חסרת מעצורים בידי ממשלת נתניהו, שלא יכלה לראות כיצד קם לו בישראל כלי תקשורת ציבורי חופשי ועצמאי המשרת את הציבור ולא אותו.

אני מאחל בשמי ובשם חבריי לסיעת המחנה הציוני בהצלחה רבה לתאגיד ולכל עובדיו. זהו יום חשוב מאוד ואני בטוח כי עובדי התאגיד ידעו לשמור על כלי התקשורת החשוב הזה עצמאי ובלתי תלוי, חזק ומגן על הדמוקרטיה.

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"המחנה הציוני ייתן תמיכה בנושא המדיני לראש הממשלה – אם ראש ההמשלה יתרומם לגודל הרגע. היוזמה של שקד להפוך היועצים המשפטיים למינויים פוליטיים למחצה – היא עוד דרך להחליש את שומרי הסף ובתי המשפט

יש היום הזדמנות היסטורית למהלך מדיני ותקווה אזורית מחודשת, כשלכולם יש אינטרס משותף – לייצר מזרח תיכון חזק ומתון נגד גורמי הטרור ובראשם איראן.

האחריות לתרגם את ההזדמנות לפעולה – מוטלת כל כתפי המנהיגים כולם. הציבור בישראל רוצה מדינה יהודית בטוחה בגבולותיה, עם שוויון לכל אזרחיה. מוכח היום שאין אלטרנטיבה מדינית ריאלית אחרת. המחנה הציוני הוא הבית של אותו ציבור והוא ייתן תמיכה לראש הממשלה – אם ראש ההמשלה יתרומם לגודל הרגע.

נמשיך להגן על שני החלקים של המשוואה יהודית ודמוקרטית ונתנגד לכל היזמות החדשות שמחלישות את הדמוקרטיה בישראל כולל היוזמה של שקד להפוך את היועצים המשפטיים למינויים פוליטיים ומטעם – עוד דרך להחליש את שומרי הסף ובתי המשפט, כחלק ממערכה כללית נגד שלטון החוק במדינה. היועץ המשפטי הוא לא העורך דין הפרטי של השר – אלא זה שצריך להגיד לשר מה אסור ומה הקווים האדומים.

לסיום, מאחלת בהצלחה לתאגיד – שיציג שידור אמיץ ועצמאי הציבור רוצה וצריך לשמוע אתכם.

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום השבועי, נושאים נוספים.

דיון:

ח"כ חיליק בר פירט את החלטות הנשיאות:

הצעות דחופות לסדר היום שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ איל בן ראובן- "מערכת הבריאות במסגרת התכנית הממשלתית לצפון"

ח"כ נחמן שי- "מחקר מכון שורש כלכלי- חברתי קובע כי מדדי העוני בישראל הינם דרמטיים בהשוואה למדינות ה- OECD"

ח"כ יעל כהן פארן- "עליה בריכוזי החומר המסרטן בנזן באזור חיפה והקריות".

ח"כ איציק שמולי- "בובות חיילים ודגלי ישראל בלהבות ל"ג בעומר בשכונת מאה שערים".

הצעות לדיונים מהירים בוועדות הכנסת שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ מיקי רוזנטל-  "משבר המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים בהדסה עין כרם"

ח"כ מרב מיכאלי- "אלימות הולכת וגואה של קיצונים בבית שמש כלפי יתר האוכלוסייה ואזלת ידה של המשטרה"

ח"כ יואל חסון- "מחדל בהעברת מוצרי בשר וביצים בתנאים ירודים המוביל לפגיעה בבריאות הציבור ובמשק הישראלי".

ח"כ יעל כהן פארן-  "מתקן ההתפלה של חברת מקורות באשדוד ומצבה הכלכלי של החברה תחת השפעת תיקון 27 לחוק המים".

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי בשבוע הבא בעקבות ביקור הנשיא טראמפ והבחירות להסתדרות סדר היום בימים שני ושלישי לא יהיה משמעותי ולא יהיו דברים שנויים במחלוקת. עוד עדכנה לגבי סדר היום וביקשה כי חברי הכנסת יעלו למחות על העברת סכויות משר האוצר לשר הכלכלה. בנוסף עדכנה כי מחר יתקיים יום השוויון למען קהילת יוצאי אתיופיה. ח"כ יעל כהן פארן טענה לגבי הצעת חוק להסדרת הביטחון בגופים ציבוריים (תיקון מס' 8) (פעולות אבטחה ימית), התשע"ז-2017 שנמצאת על סדר היום, כי הדרישה שלנו לגבי האסדות היא שהמחזיקים ישאו בחלק מהנטל. מדברים על זה שהרבה מהגז יהיה לייצוא וזה אומר שחיילנו מגינים על אספקטים כלכליים. מדובר פה על מאות מיליונים, זה קשור לרכש ולשחיתויות שם, והעלתה חשש כי הכסף הזה ילקח מהקרן של רווחי הגז, לצורך האבטחה. ח"כ אראל מרגלית אמר כי הספינות נקנות ממספנה בבעלות לבנונית ושוב אישרו את העסקה הזו. הוא הסביר כי כל המרשם והמפרט לא מספיק צריך להוסיף עשרות מיליוני דולרים כדי לשנות את המפרט. הוא הודיע כי ביקש לעצור את עסקת הספינות עד שיבינו כיצד מועבר הכסף ולמי. בהמשך הישיבה ציין מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני כי היום ה' מקיימים סיור בישובי הגושים המרכזיים מתחיל במעלה אדומים במפגש עם ראש העיר. ח"כ יעל כהן פארן ציינה כי התחושה היא של הנחתה מלמעלה ולא נעשה שום דיון ויש כאלה שלא שלמים עם זה. מנהלת הסיעה זהבה אילני אמרה כי סיורים של חברי הסיעה נדרשים אישור של קצין הכנסת. בטח באיו"ש, בישיבה הקודמת דובר שיהיה סיור, עד לרגע זה לא קיבלה שום דבר שאיתו תפנה לקצין הכנסת. ח"כ מיכל בירן אמרה כי ישנן ערים אחרות אשר צריך לבקר בהן לפני. ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה העיתוי יצא מדהים, מי שאומר שחיזוק הגושים זה הדבר היחיד שיוביל ליציאה ממאחזים בלתי חוקיים צריך לתמוך בזה. חשוב ללכת לנתניה דימונה וכרמיאל אבל במקרה יצא עיתוי טוב. ח"כ איתן ברושי אמר "הביקור לא תוכנן אבל יוצא לקראת ביקור הנשיא. כמי שמכיר את האזורים יש לנו איתם שפה משותפת. אני חושב שאי אפשר לא להיות שם וזה בדיוק המקומות שצריך להיות בהם בעיתוי הזה תוך חידוד ההבדל בינינו. כרגע צריך להתאחד ולהפגין עוצמה". ח"כ ציפי לבני אמרה כי יכול להיות שיש בינינו בשוליים ויכוחים על המסרים אבל הכי חשוב צריך להיות המכנה המשותף של המאה אחוז שלנו גם אם הנמוך ביותר. על גושי ההתיישבות נשמור בכל הסדר. כדי לשמור עליהם צריך לוותר על מה שמעבר. מעלה אדומים היא בת ערובה של אמונה. אם נשאל אסור להגרר למקום הזה של בניה ואי בניה- אנחנו שומרים על הגושים כי שם 85 אחוז מהאזרחים שחיים למה שמעבר לקו הירוק. לא להגיד כלום על סיפוח. ח"כ מיכאלי אמרה בתגובה כי ישלח דף מסרים מדוברת הסיעה. מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני אמר אנחנו לא יכולים בכל מקום במצע ובתקשורות ובכנסים לבוא להגיד שאנחנו דוגלים בשתי מדינות לפי קווי 67 תוך ויתור על שטחים ושמירה על הגושים. אי אפשר מצד אחד כל היום לדבר בעד ומצד שני להביע קולות מפקפקים.

נושאים נוספים שעלו:

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי ביום חמישי תתקיים הפגנה של ארגון הנכים מול קריית הממשלה בת"א והם מזמינים את כולם להשתתף.

ח"כ אראל מרגלית סיפר כי ביקר עם ח"כ זוהיר בהלול בפורום אגן הים התיכון והצליחו למנוע שתי החלטות נגד ישראל.