ישיבות סיעה

ישיבת סיעת המחנה הציוני 30.1.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) : מרב מיכאלי, יצחק הרצוג , ציפי לבני, חיליק בר, עמר בר לב, איתן ברושי, קסניה סבטלובה, זוהיר בהלול, איתן כבל, יוסי יונה, שלי יחימוביץ', רויטל סוויד, מיכל בירן, יעל כהן פארן, נחמן שי, איילת נחמיאס ורבין.

ח"כים נעדרים : סתיו שפיר, איציק שמולי, עמיר פרץ, מנואל טרכטנברג, אראל מרגלית, מיקי רוזנטל, יואל חסון, איל בן ראובן.

דברי פתיחה :

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"ממשלת ישראל תביא היום למליאת הכנסת להצבעה שניה ושלישית את חוק ההסדרה.

חוק ההסדרה הוא סכנה חמורה מאוד לישראל. החוק הזה מייצר סיפוח דה-פקטו בניגוד לכל ההתחייבויות הבינלאומיות של ישראל. זה החוק שבגללו התקבלה ההחלטה במועצת הביטחון נגד ישראל בנוגע להתנחלויות.

לא היה כדבר הזה בהיסטוריה של המדינה שהכנסת מצביעה בניגוד מוחלט לחוקי המדינה, בניגוד מוחלט לדעתם של היועצים המשפטיים הבכירים בממשלה ובניגוד למשפט הבינלאומי.

אני קורא לשותפות בקואליציה להבין את גודל השעה, לגלות אחריות ולהתנגד לחוק. אני קורא לשר האוצר משה כחלון במיוחד, למפלגות החרדיות ולכל מי שרואה לנגד עיניו את טובת המדינה.

אתם נותנים יד לסיבוך נוראי של ישראל במשפט הבינלאומי. לסיבוך של ממשלת ישראל, קברניטי המדינה וחלילה של מפקדי צה"ל.

אני וחברי נתנגד בכל כוחנו למהלך הזה שיביא לסיפוח של מיליוני פלסטינאים, לחיסול החזון הציוני, לחיסולה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולהנצחת שפיכות הדמים באזור ל-50 שנים נוספות. אנו נשתמש בכל הכלים העומדים לרשותינו.

מניעיו של נתניהו זרים ומוזרים ולא ניתן לנתניהו לגרור אחריו את כל המדינה לפרשיה חדשה.

מדינת ישראל הפכה בחודשים האחרונים לרפובליקת הבננות של המזרח התיכון. שלטון הימין בהנהגתו של נתניהו הפך למשטר כושל שהורס כל חלקה בדמוקרטיה הישראלית, מסובך בפרשות שחיתות ומפגין חוסר יציבות מוחלט.

יש ספינה אחת אותה לא ניתן לנתניהו להשחית ולכוון לעבר שרטון והיא מדינת ישראל. לא ניתן לרב החובל נתניהו להטביע מדינה שלמה יחד עם הצוללות והספינות בהן הוא מעורבב."

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"הבית היהודי סגרו דיל עם נתניהו – הסדרה תמורת שתיקה. הלבנה תמורת הלבנה.

על ההצבעה בקריאה השניה והשלישית – נשלם בבית הדין הפלילי בהאג. אנחנו עדים היום לדיל של הבית היהודי עם נתניהו, שיעניק לו שקט תעשייתי: הסדרה תמורת שתיקה. אנחנו לא נפיל אותך על שחיתות אישית ונלבין אותה – כל עוד אתה תלבין את מפירי החוק במאחזים הלא חוקיים.

בשני המקרים אזרחי ישראל משלמים את המחיר. חוק ההסדרה מכשיר מעשים לא חוקיים לא חוקתיים ולא יהודים וכל אזרחי ישראל משלמים מחיר בשביל שיגעונות של קבוצת מיעוט, גם בכנסת, שלא איכפת לה מהחוק או משאר בציבור ויש לזה מחיר. על ההצבעה בקריאה הראשונה על חוק ההסדרה ישראל שילמה בהחלטת מועצת הביטחון שפוגעת בירושלים ובגושי ההתישבות על הקריאה השניה והשלישית – נשלם בבית הדין הפלילי בהאג.

נתניהו וכל אחד מהשרים קיבלו הסבר מדויק מראש נתניהו אמר את זה בקולו אבל נכנע לאיומים באלימות ומשלם למפירי חוק כדי שלא יהיו אלימים מול המשטרה וצה"ל בעמונה, לה החוק ממילא לא עוזר . ממשלה שמפחדת לאכוף את החוק – לא ראויה להיות בשלטון.

יו"ר הסיעה, מרב מיכאלי:

" אני רוצה להעביר את תנחומי למשפחתה של דור כרסנטי ושני התינוקות הפעוטות שלה יוסף ובנימין ולמשפחתו של נחמן עתיה ז"ל שנרצחו באכזריות על ידי בעלה של דור במגד. אנחנו רואים כל פעם מחדש סביב הולדת ילדים וילדות שיש נקודות משבר גדולות שצפות. ממשלת ישראל היום לא מאפשרת לתת את התמיכה שהמשפחות צריכות. זו חובת המדינה לתת הגנה לפעוטות גם מפני ההורים שלהם. הקיצוצים היום בשירותים הציבוריים לא מאפשרים את זה ואנחנו חייבים לטפל בזה.

לגבי חוק ההסדרה, הציעו לנו לצמצם את ההסתייגויות שלנו תמורת זה שנדחה. רק כדי להבהיר הקואליציה לא זקוקה לנו כדי לדחות את ההצבעה, אנחנו מבצירים בהם לדחות עד אין קץ את הצעת החוק. אנחנו נמשיך להילחם בכל הכלים הפרלמנטרים האפשריים. אנחנו רואים כאן התנהלות קלאסית של משל העקרב והצב.

העקרב שעוקץ את הצב ולוקח אותו למטה, ככה ראש הממשלה שלנו, מושך אותנו למטה."

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום, הודעות נוספות.

דיון:

ח"כ חיליק בר פירט את החלטות הנשיאות:

הצעות דחופות לסדר היום שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ אראל מרגלית- "השביתה בעיר הבירה ירושלים".

ח"כ רויטל סוויד- "כ-300-500 מאושפזים מדי שנה בבתי החולים בישראל, כתוצאה מזיהומים בדם שחטפו במהלך השהות ביחידות לטיפול נמרץ".

ח"כ איתן ברושי- "גירעון כספי בבית החולים בנהריה עקב הטיפול בפצועים מסוריה".

ח"כ עמיר פרץ"- "מחאתן הצודקת של מורות היל"ה".

הצעות לדיון מהיר שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ יוסי יונה- "החשש מסגירת מפעל תעשיות מתכת במושב שתולה ופיטורי מאות עובדים".

ח"כ איל בן ראובן- "התפטרות קולקטיבית של מעל ל-150 מנופאים בשל תנאי העסקה ירודים וליקויי בטיחות מסכנים את הציבור".

ח"כ מנואל טרכטנברג- "מצוקת ההכשרות בענף הבנייה".

ח"כ מרב מיכאלי- "שני מקרי מוות של נשים בזנות תוך שבועיים".

ח"כ קסניה סבטלובה- "הזנחתה של התקשורת דוברת הרוסית ע"י דובר צה"ל.

בהמשך הישיבה, ח"כ זוהיר בהלול הסביר על הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון 109) המכונה "חוק קמיניץ", ואמר שמדובר בחוק אשר יכשיר את הריסת של כחמישים אלף בתים. הוא טען כי הממשלה אשר המדיניות שלה היא להתנער מתכניות מתאר ועכשיו מתעלמת מכוח המציאות והריבוי הטבעי. הוא טען כי מדובר בחוק של ענישה המכוונת נגד המגזר הערבי. ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא, טען כי המדינה לא מונעת את הבעיות התכנוניות בישובים הערביים אך מגיעים באופן קבוע להריסת בתים וטען כי פעולות אלה נוצרות על מנת ליצור קונפליקט בין האוכלוסיה הערבית לאוכלוסיה היהודית. הוא אמר כי עתיד המדינה יבנה על חיים משותפים של יהודים וערבים ופנה לחברי הסיעה לפעול למעו מטרה זו. ראניה עקל מכפר קרע הצטרפה לדבריו וטענה כי לא ניתן לקיים צדק סביבתי ללא צדק חברתי. בהמשך אמר חבר המפלגה סאלח סעד, כי בחודש האחרון הממשלה מתחילה להדק את החגורה סביב המיעוט. הוא אמר כי תהליך הריסת הבתים אינו פוסח על הכפרים הדרוזים, וכי יש כ-22 צווי הריסה בכפרים הדרוזים, חלק מהבתים הם של חיילים בצה"ל. בהמשך, הציגה ח"כ מרב מיכאלי את סדר היום, ואמרה כי הסיעה הגישה כ- 150 הסתייגויות לחוק ההסדרה ובהמשך היום תתכנס ועדת כנסת על מנת לקבוע את סדרי הדיון במליאה. כמו כן אמרה כי על סדר היום נמצאת הצעת חוק הכניסה לישראל (תיקון מס' 27) אשר העמדה עליה הינה חופש הצבעה, אך ממליצה להצביע נגד. וכי מי שרוצה לדבר על הצעת החוק עליו להרשם אצל זהבה מנהלת הסיעה. עוד אמרה כי ל סדר היום הצעת החוק של ח"כ איתן ברושי המאפשרת לאדם אשר אינו אזרח ישראלי התורם לתרבות והספורט להשאר לטווח ארוך יותר. כמו כן יתקיים דיון על העברת סמכויות לשר דרעי, עמדת הסיעה היא נגד.

הודעות נוספות:

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון סיעתי בשעה 16:00, וביום ראשון יתקיים אירוע ט"ו בשבט סיעתי באזור הכרמל. כמו כן הכינוס שהיה אמור להתקיים ביום חמישי נדחה ל12.2.

ח"כ יעל כהן פארן הודיעה כי ביום רביעי יתקיים בג"ץ בנושא המשלוחים החיים.

ח"כ רויטל סוויד הודיעה כי ביום שלישי הבא היא תקיים יום מיוחד בנושא אלימות ברשת אשר לקראתו יתקיים צילומים וכולם מוזמנים להשתתף.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי לקראת יום המשפחה היא מעוניינת ליזום יום הורים בשיתוף עם ח"כ יפעת שאשא ביטון מכולנו.

ח"כ נחמן שי הודיע כי ביום ראשון בשעה 17:30 יתקיים טקס אצל השגריר הגרמני בו יקבל איתור על תרומתו לקידום היחסים בין ישראל לגרמניה.