ישיבות סיעה

ישיבת סיעת המחנה הציוני 26.12.16

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) :  מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, נחמן שי, עמר בר לב, יוסי יונה, אראל מרגלית.

ח"כים נעדרים : ח"כ מיכל בירן, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ יעל כהן פארן, ח"כ סתיו שפיר- ועדה, ח"כ מיקי רוזנטל- ועדה, ח"כ איתן כבל- ועדה, ח"כ קסניה סבטלובה- ועדה, ח"כ מנואל טרכטנברג- ועדה, ח"כ יואל חסון- ועדה, ח"כ חיליק בר- ישיבת נשיאות, ח"כ איציק שמולי- שדולה, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ רויטל סוויד, ח"כ זוהיר בהלול- ועדה, ח"כ איתן ברושי, ח"כ איל בן ראובן- כנס, ח"כ שלי יחימוביץ'- ועדה.

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

"באחד משמונת (!) הפוסטים שהעלה אתמול לפייסבוק כתב נתניהו שהתגובה של השמאל להחלטת האו״ם היא כמו של חמאס. כן, נתניהו השווה אותנו לחמאס.

הכישלון שלו כל כך גדול וכל כך מהדהד עד שנתניהו מאבד את זה בהשתוללות בניסיון לכסות על זה. העובדה היא שאנחנו הזהרנו מזה כל הזמן, ועושות ועושים מה שאפשר כדי למנוע שדברים כאלו יקרו למדינת ישראל.  מי שהוביל לזה בהתנהלותו הפחדנית הוא ראש הממשלה. הוא יכול להמשיך לקרוא לנו חמאס, זה לא יחפה על הכישלון שלו״.

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים לכולם .ראשית חנוכה שמח לכל בית ישראל, לכל עם ישראל ולכל יהודי התפוצות בעולם. זו גם ההזדמנות לבשר לאחינו ואחיותינו בני העדות הנוצריות בחג מולד שמח ושנה אזרחית טובה. רק לפני שבועיים שמענו את ראש הממשלה מתפאר על קשרי החוץ המצוינים שלנו עם מדינות שונות ובהן אפריקה ואסיה וכעת לנגד עינינו מתחוללת קריסה טוטאלית של מדיניות החוץ הישראלית. קריסה עליה חתום שמו של אדם אחד בלבד והוא בנימין נתניהו. הזחיחות, היוהרה והשחצנות אטמה את אזניו של נתניהו. ניתן היה למנוע את ההחלטה הקשה והחמורה במועצת הביטחון, ניתן היה לפעול ביוזמה מדינית ולפעול עם ארה"ב ויתר השותפות לבלום אותה. כפי שנתניהו נכשל בביטחון ובכלכלה כך הוא נכשל בזירההמדינית החשובה ביותר ולא יעזרו האשמותיו. חזרנו והתרענו בחדשים ובשבועות האחרונים אך הוא לא רצה לשמוע. רבין שחרר את הכותל ונתניהו מסכן אותו. הצנחנים שיחררו את ירושלים ונתניהו מחלק אותה. רבין איחד את ירושלים וביבי הפקיר אותה בשביל עמונה. רק ממשלה אחרת, שקולה ואחראית תוכל לתקן את הנזק החמור שראש הממשלה יצר במו ידיו ולהשיב את מעמדה של ישראל בעולם למקומה הראוי אני קורא ליאיר לפיד ולכוחות פוליטיים נוספים להצטרף אלינו למאבק שייצא מהרשתות לרחובות, וקורא למשה כחלון לחתוך את המשך ישיבתו בממשלה ולעצור את נתניהו לפני שיהיה מאוחר מדי.

לסיום –

הלילה נתניהו חצה קו אדום נוסף במסע ההסתה והשנאה אותו הוא מוביל בגאון. נתניהו השווה הלילה בעמוד הפייסבוק שלו אזרחים ישראלים שחולקים עליו למחבלי חמאס מתועבים. מחבלים שרוצחים יהודים. ימנים ושמאלנים ללא הבחנה. הלילה הפך נתניהו באופן רשמי לראש ממשלת הטוקבקיסטים. טוקבקיסט מסית בשנאת חינם, האחריות שוב תהיה עליו. אני תובע את התנצלותו של רה"מ על דבריו המגונים כלפי מיליוניאזרחי ישראל, מימין ומשמאל. לא רק על דברי ההסתה והבלע הללו, אלא בעיקר בשל הכישלון המדיני שהוביל אליו. ולכן, אני מבקש כאן לקבוע שאני מטיל ספק בשיקול דעתו של ראש הממשלה, לאור התנהגותו בימים האחרונים. נתניהו איבד שליטה ועליו להחזיר את המפתחות ולהתפטר."

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"נתניהו איבד את זה. הוא היסטרי ומתנהג כמו מסית קטן. שום דבר לא יסתיר את הכישלון שלו. ביבי בשביל הכיסא, בנט בשביל כמה גבעות – מכרו את ישראל לימין הקיצוני. לכולם צריך להיות ברור עכשיו שמדיניות הימין הקיצוני – גורמת נזק לישראל. העולם אמר בבירור שהוא נגד מדיניות ההתנחלויות – כשרצינו לשמור על הגושים וירושלים היה איתנו.

נתניהו לא נותן לשרים שלו לנסוע לעולם כי הוא מפחד שהם ידברו על סיפוח ויגרמו לנו עוד נזק. במקום לקחת אחריות – נתניהו מאשים את כל העולם. זה לא כל ישראל נגד העולם – זה אנחנו נגד נתניהו. זה היפרדות מהפלסטינים – מול מדיניות סיפוח הרסנית. ולא – הוא לא יכול להאשים את האופוזיציה ולקרוא לה חמאס – זה לא יעזור לו."

סדר יום הישיבה :

דיון בנושא הערות על התקציב והודעות נוספות.

דיון:

ח"כ הרצוג, לבני ומיכאלי אמרו כי חשוב שהסיעה תקיים ישיבה בנושא ההחלטה שהתקבלה באו"ם בסוף השבוע. ח"כ הרצוג הוסיף כי יהיה קמפיין כנגד ההתנהלות של נתניהו והכישלון באו"ם. ח"כ נחמן שי טען כי הוא סבור שבמהלך המאבק על התקציב היה חסר ה"אני מאמין" של הסיעה. הוא טען כי הנושא של תקציב משרד החוץ עבר בשקט יחסי, וזה מתפוצץ כעת לאחר החלטת מועצת הביטחון. כמו כן הוסיף כי הוא סבור שנציג מהסיעה היה צריך לנמק הסתייגות העוסקת בנושא האזרחים הוותיקים. צריך שהאזרחים הוותיקים ידעו שאנחנו לחמים עליהם. ח"כ מיכאלי ענתה בתגובה כי הייתה מכסת הנמקות לסיעה וכל אחד בחר בעצמו איזה נושא ינמק. ח"כ נחמן שי אמר כי יש נושאים שחשובים לליבת המפלגה ויש להחליט על כך מראש. ח"כ עמר בר לב התייחס לדברים ואמר כי לדעתו נקודת התורפה הינה אופן ההשתקפות של הפעולות לציבור. הוא סבר כי צריכים להיות כמה נושאי דגל שעמם נהיה מזוהים, ועליהם נלחם בדיוני התקציב. ח"כ יוסי יונה העלה את הסוגיה כיצד אנו מצליחים להעביר לציבור את העובדה שישראל נמצאת מתחת לכל מדינות ה- OECD והחלק של המועצה הלאומית בתקציב הביטחון הולך וקטן. ח"כ מיכאלי עדכנה כי בימים הקרובים תכנס לתפקיד דוברת סיעה חדשה כמו כן הזכירה כי הסיעה התבקשה להעביר הצעות לנושאי דגל בתקציב והיה ניתן להעביר לה מבעוד מועד.

נושאים נוספים שעלו: