ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 19.12.16

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) : מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, ציפי לבני, חיליק בר, רויטל סוויד, יעל כהן פארן, עמר בר לב, מיכל בירן, יוסי יונה, עמיר פרץ, איציק שמולי, זוהיר בהלול, איל בן ראובן, מנואל טרכטנברג, איילת נחמיאס ורבין, נחמן שי, שלי יחימוביץ', איתן כבל, מיקי רוזנטל.

ח"כים נעדרים : סתיו שפיר (חו"ל), איתן ברושי, אראל מרגלית, יואל חסון, קסניה סבטלובה.

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

"בעוד אזרחיות ואזרחי ישראל תוהים איך בדיוק התנהלה עסקת הצוללות, מי הרוויח ממנה ובאיזה אופן, חיילות צה״ל והמועמדות לשירות עדיין לא יכולות לשרת בצוללות האלו. זה כי צה״ל עוד לא עבר למיון על פי כישורים, ועדיין ממיין על פי מין. בארה״ב כבר בוחרים את האדם הטוב ביותר לתפקיד, אחרי שפתחו את כל המקצועות הצבאיים לנשים. בימים האחרונים אנחנו עדים להתנגדות קולנית של גברים שיש להם סיבות מרחיקות לכת שמסבירות למה שילוב נשים בצבא מנוגד לאינטרס הישראלי. אותם דברים נאמרו לפני בג״צ אליס מילר, והיום זה דבר שבשגרה. אותו דבר יקרה גם בצוללות ובטנקים".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים לכולם. אתמול הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה. 1.2 מיליארד שקלים שהממשלה לקחה מכיסם של האזרחים והעבירה למקורבים.

מאות מיליוני שקלים שנלקחים כלאחר יד מהציבור ועוברים לסקטורים קטנים ולמקורבים. להשלמות כספים על אי יכולתה של הממשלה לקדם החלטות במועד ולדמי סחיטה של חבורת אנשים שמחזיקה את הממשלה בת ערובה ומורידה את נתניהו על הברכיים.בשנתיים האחרונות נוסף פירוש חדש לראשי התיבות מח״ל – "מחויבים למקורבים".

מח"ל של 2016 פוגעת בחלשים ועוזרת למקורבים. הונאות סמויותוהונאות גלויות. האזרחים משלמים והמקורבים לבלפור מקבלים. מהכיסים שלנו לכיסים שלהם. כמו שחשפנו את הונאת המיסים הסמויים של נתניהו, כך נחשוף בפני הציבור את ההונאות והסחיטות שמתבצעות מדי יום במחשכים תחת השם הסכמים קואליציוניים שפוגעות במיליוני אזרחיות ואזרחים בישראל. זה עתה חזרתי מההפגנה של חקלאי ישראל שמתקיימת מחוץ לכותלי הכנסת. שמעתי מנציגי החקלאים דברים קשים ביותר על התנהלות הממשלה. על ההפקרה המתמשכת, על ייבוא פרוע של תוצרת חוץ שמחסלת את התוצרת המקומית, על מחירי מים גבוהים, על עלויות ייצור גבוהות ועל בירוקרטיה לא נגמרת. החקלאות הישראלית היא אם כל הציונות, אבן יסוד ועלינו לשמור עליה מכל משמר.

בנושא חמור אחר שנמצא על סדר היום – אתמול נחשפנו לחשדות חמורים כנגד ח"כ באסל רטאס לפגיעה בביטחון המדינה. מי שיימצא כי בוגדנותו אומנותו בכך שפעל לפגוע בביטחון המדינה מקומו כמובן בין כותלי הכלא ולא בין כותלי הכנסת. לא בחוקי השעיה אלא במיצוי כל ההליכים המקובלים במערכת אכיפת החוק והמשפט. לכן חשוב להמתין לסיום הליך החקירה, לפעילות מערכות האכיפה ולהחלטת בית המשפט".

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"הציבור לא פראייר – ולא צריך לשלם את  מחיר ההישרדות הפוליטי של נתניהו.

הממשלה חושבת שכל הישראלים פראיירים. שאפשר לקחת את הכסף שהרוויחו בעמל – ולחלק למקורבים הפוליטיים כדי לשרוד. כי לממשלה אין סדר עדיפויות לאומי – רק סדר עדיפות פוליטי סקטוריאלי, צר ולא שוויוני.

כשלוקחים מהכיס של הציבור מליארדים בבריאות, בחינוך, בתחבורה, בביטחון פנים – כדי לשלם למפירי החוק בעמונה כשישראל מליון ש״ח למשפחה כדי לקיים את החוק. כשלוקחים מהכיס כדי  שלם למפלגות הסקטוריאליות, כדי לדחות את הקמת התאגיד עד שנתניהו להשתלט על התקשורת – אין דרך אחרת להגדיר את זה.

היא לא סופרת את רוב האזרחים שלה שעובדים קשה ותורמים למדינה – רק את אלה שלוחצים וסוחטים – ומאפשרים לראש הממשלה לשרוד על חשבונכם! הציבור לא פראייר – ולא צריך לשלם את הגחמות הסקטוריאליות ואת מחיר ההשרדות הפוליטי".

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום, הודעות נוספות.

דיון:

ח"כ מרב מיכאלי הציגה את אורחי הסיעה עבאס טיטי יו"ר מועצת בענה ונציגי מחאת החקלאים. עבאס טיטי קרא לחברי הכנסת להצטרף למאבק של הרשויות המקומיות על התקציב. הוא הסביר כי קיים קיצוץ של כשישה אחוז אשר חלקו ילקח ממשכורות. ח"כ מיכאלי הסבירה כי סדר היום השבועי יהיה מוקדש לדיונים והצבעות על התקציב. היום תעלה הצעת חוק העוסקת במאגר הביומטרי, עמדת הסיעה היא נגד. עוד הוסיפה כי במקביל למליאה ימשיכו דיוני התקציב בוועדת הכספים, וחשובה נוכחות מסיבית של כלל חברי הכנסת. כמו כן, הסבירה כי נשלח מטעם הסיעה מכתב ליו"ר הכנסת הדורש ממנו לקיים דיון נוסף בנושא מס על דירה שלישית, שכן הצעת החוק עברה באופן בלתי חוקי ובמידה ולא יתקיים דיון זה ננקוט בכל האמצעים כולל הגשת בג"ץ. החלטה תתקבל לאחר שהחוק יונח על שולחן הכנסת. עוד הציגה את סדרי הדיון המיוחדים אשר נקבעו לשבוע התקציב- ביום ג' המליאה יתקיים דיון במליאה על התקציב בין השעות 16:00-24:00, ביום ד' ימשך הדיון בין השעות 9:00-14:00 ובשעה 14:00 יעלו לסכם יו"ר האופוזיציה, יו"ר ועדת הכספים ושר האוצר. יתקיימו הצבעות על 220 הסתייגויות לא כולל סעיפי החוק. עוד הציגה כי בזכות ח"כ מנואל טרכטנברג, תוכל האופוזיציה לנמק 30 הסתייגויות ולקבל תשובה מהקואליציה אשר אחריה תתקיים הצבעה. בדרך זו תאלץ הקואליציה להאזין לדברים. ההצבעות יתחילו בשעה 15:00 ויש לקחת בחשבון שהמליאה תימשך עד יום חמישי. בהמשך הישיבה, דיבר אלי גמרא מנהל בית הספר ופנימיית "אור שלום". הוא הסביר כי הפנימיה נמצאת במצב של גרעון תקציבי גדול והינה תחת החלטת סגירה בסוף פברואר. ח"כ טרכטנברג הוסיף כי יש להתגייס לטובת המאבק והזכיר את הקיצוצים האחרונים שאושרו בוועדת הכספים. הוא הוסיף כי אתמול הועדה הצביעה על קיצוץ רוחבי של מיליארד שמונה מאות מיליון שקלים ובאותו זמן הממשלה אישרה קיצוץ נוסף. מדובר על סדרה של כארבעה קיצוצים רוחביים אשר זאת פעם ראשונה שאינה מתרחשת בעקבות מבצע צבאי. הוא טען כי ההתנהלות בוועדה הייתה לקויה לאורך כל דיוני התקציב. ח"כ מיכאלי סיכמה בכך שטענה שהיו שבועות של עבודה טובה שקצת התפרקה והיו הפרות של החוזה שנקבע בין חברי הסיעה. כמו כן ברכה את ח"כ עמיר פרץ שהכריז היום על התמודדותו לתפקיד יו"ר המפלגה. עוד קרה לחברי הכנסת לא להיות מפלגה אוכלת חבריה. בתקציב היה קשה להגיע להישגים משמעותיים אבל בימים הקרובים יש הזדמנות לנראות טובה של האופוזיציה.

נושאים נוספים שעלו:

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי ביום שני הבא תתקיים הדלקת נרות סיעתית.

ח"כ רויטל סוויד הודיעה כי ביום רביעי ב9:00 יתקיים כינוס של השדולה למאבק באלימות ובריונות ברשת- הרשת כמצילת חיים.