ח"כ חיליק בר

על מהפיכת הח"כ ה-121, ועל אהובתנו החוגגת יומולדת!

חברות וחברים יקרים,
ראשית, אי אפשר לדבר על השבוע הזה בלי להתחיל באיחולי מזל טוב למפלגתנו היקרה. אז מזל טוב מפלגה אהובה שלי. מפלגת העבודה חגגה אתמול 48 שנים!  במתכונתה הנוכחית, הוקמה מפלגת העבודה ב21 בינואר 1968, מאיחוד של  מפא"י, אחדות העבודה, פועלי ציון ורפ"י. היה זה איחודן מחדש של כל המפלגות יוצאות מפא"י ההיסטורית, המפלגה שהקימה את המדינה ובנתה את יסודותיה.
אני יודע שזה מוזר להגיד את זה למפלגה, אבל: אני אוהב אותך וגאה בדרך שעברת, בירידות ובעליות, בטוב וברע, בימים טובים ובימים קשים יותר. אני גאה בך מפלגה שלי. את לא מושלמת, אבל את אמיצה מאוד ולא חוששת מדרך ארוכה. את לא מפלגת אופנה, יש לך אופי, יופי, ושורשים. את משלבת דור ותיק, ממייסדי המדינה, יחד עם צעירים, סטודנטים, נוער ומצטרפים חדשים שבאים להיות הדור הבא ששומר עליך, ובאמצעותך על המדינה. את לא דיקטטורה של איש אחד, אלא דמוקרטית אמיתית. ידעת שפל גדול עד כדי סכנה לקיומך, אך גם ידעת לעמוד על הרגליים, לשקם את עצמך כלכלית, מוראלית וציבורית ולהחזיר אליך את אמונו של מחנה גדול בעם, עד כדי שילוש כוחך בשתי מערכות בחירות בלבד.
אני גאה מאוד להיות מזכ״ל המפלגה היקרה והחשובה הזו בלמעלה מחמש השנים האחרונות, ומאחל לה ולנו כחברה וכמדינה, שתמשיך ותתחזק מבחירות לבחירות, וכי תשוב להנהיג את ישראל ולהוביל אותה לימים טובים יותר, כי מגיע לה ומגיע לנו. זה אפשרי וזה בידינו. אז המון מזל טוב מפלגה שלי. אני איתך תמיד. עד הניצחון.
 
למטה, תמונה מאירוע החתימה על הקמת מפלגת העבודה ב1968. (לפוסט שלי בנושא בפייסבוק לחצו כאן.)
/Pulseem/ClientImages/3320///NP.jpg
מהפיכת הח״כ ה-121 !
הצעת החוק "יכולת הציבור לחוקק" שיזמתי יחד עם ח"כ יואב קיש מהליכוד ובתמיכת יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין, הונחה השבוע בכנסת, והיא צוברת תאוצה.
במקומות רבים בתקשורת (אפרט בהמשך) תיארו אותה כמי שהולכת לחולל מהפכה תקדימית והיסטורית בהליך החקיקה בישראל. לראשונה אי פעם, יוכל גם הציבור להניח הצעות חוק על שולחן הכנסת, וזו תחויב לדון בהן כבכל הצעת חוק רגילה.
הרי ברור, שלא כל החוכמה אצורה בידי 120 חברי הכנסת, וכי יש המון חוכמה בציבור. על כן החלטנו כי בהגשת 50,000 חתימות יוכל גם הציבור ליזום הצעות חוק. גם אצלנו, כפי שנהוג בעוד מדינות מתקדמות במערב, יהפוך הציבור למעורב יותר בהליך הדמוקרטי ובקביעת גורלו. הנה תמונה שלנו מאירוע השקת החוק במסיבת עיתונאים בכנסת:
/Pulseem/ClientImages/3320///HUTC%20IJHJK.jpg
 מרבית כלי התקשורת בישראל, רדיו, טלוויזיה ואינטרנט, מכל קצוות הקשת, דיווחו על החוק החדש שלנו. הצעת החוק הפכה ללהיט ויראלי ברשת. האייטם הזה בדה מרקר, למשל, שבו כונתה הצעת החוק ״מהפכנית״, קיבל אלפי שיתופים! לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן או על התמונות מטה.
/Pulseem/ClientImages/3320///GMUNV%20GKHV%2050.jpg
גם במהדורת מבט בערוץ 1 שודר אייטם ארוך על הח"כ ה-121. לחצו על התמונה כדי לצפות בכתבה במבט.
/Pulseem/ClientImages/3320///JHVMG,%20JUR%207.jpg
/Pulseem/ClientImages/3320///HUCK%20ERBH%209.jpg
ישראל היום:
/Pulseem/ClientImages/3320///TZRJHO%20HUFLI%20895.jpg
 
לאתר NRG על הח״כ ה-121 לחצו כאן או על התמונה:
/Pulseem/ClientImages/3320///NM8.jpg
לקריאת הכתבה שפורסמה במעריב לחצו על התמונה מטה:
/Pulseem/ClientImages/3320///NVK2.jpg
ג׳רוזלם פוסט הקדיש ליוזמה ידיעה גדולה בשפה האנגלית, לחצו על התמונה לקריאת הכתבה המלאה:
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A6%D7%9C62.jpg
בנוסף, פירסם הג׳רוזלם פוסט טור פרשנות המשווה את הצעת החוק למצב הקיים בארה״ב. לחצו על התמונה לקריאת הטור הארוך והמלא:
/Pulseem/ClientImages/3320///121.jpg
גם במגזר החרדי מתעניינים ביוזמה. הנה כתבה שפורסמה בעיתון המבשר:
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%9E%D7%91%D7%A9%D7%A8.jpg
וכתבה נוספת ביומון החרדי-ליטאי הפלס:
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9F%D7%9D50.jpg
העיקרון הראשון שהנחה אותי בניסוח הצעת החוק, היה ליצור רפורמה רצינית ולא עוד יוזמה פופוליסטית. אני גם מכיר את החששות הקיימים מהשלכות שיכולות להיות לחוק. לכן, לכל אורך התהליך, שערך שבועות ארוכים, התייעצנו עם גורמים משפטיים, כולל יו"ר הכנסת והיועץ המשפטי של הכנסת שהיו מעורבים בניסוח ההצעה.

הנוסח שהונח (ועוד יהיו לו חידודים) מייצג איזון ששומר על כבודה ומעמדה של הכנסת מחד, ומאפשר מהפכה בהנגשת ההליך הדמוקרטי לציבור מאידך, כמו גם שהוא בנוי כך שיהיה קשה מאוד להשתמש בהצעה זו באופן שגוי או לנצלה באופן פופוליסטי, גזעני או פסול.הצעת החוק גם מחריגה מספר נושאים שבהם תישמר הזכות הבלעדית לחברי הכנסת ולממשלה ליזום חוקים: כך יהיה בהצעות חוק שעוסקות בנושאי חוץ וביטחון, חנינית עבריינים, מיסוי, תקציב המדינה (בהיקף של יותר מ-5 מיליון שקלים) וחוקי יסוד.

אולם בכל תחום אחר הנוגע לחיינו, בריאות, חינוך, תרבות, איכות סביבה, שיכון ודיור, צרכנות, ועוד ועוד – יוכל הציבור לומר את דברו בצורה ישירה. זה הרעיון! לסיכום, עבודה רבה עוד לפנינו עד שהחוק יעבור בע"ה, ועד שיישומו יתחיל, ובוודאי שנחדד אותו עוד יותר עד שנהפוך אותו לכלי חשוב, תקדימי ודמוקרטי אמיתי.

הח״כ ה-121 הוא הרי הח״כ החשוב ביותר – למענו אנו נמצאים בכנסת, והגיעה השעה לפתוח בפניו את שעריה! 

נמשיך בעשייה, ושתהיה שבת שלום,
חיליק