באר שבע

עדכונים מח"כ מיכל בירן: "רמי לוי, סכנה לפנסיות, מחדל הפונדקאות וחורשים את הארץ"

עדכונים מח"כ מיכל בירן

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A9%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%9D.jpg
מצב הפנסיות שלנו בכי רע, הקופות מדולדלות והרבה מאיתנו "מפסידים" שליש מהחסכונות על דמי ניהול שערוריתיים. וועדת שטרום שמינה כחלון, המליצה בדו"ח הביניים לאפשר את שעבוד החיסכון הפנסיוני לטובת הלוואות צרכניות.
במילים פשוטות, תוכלו לקחת משכנתא על דירה או רכב חדש ולתת כעירבון את קרן הפנסיה שלכם, זאת שבה נצבר הכסף שאמור לשרת אתכם לעת זקנה. זהו מהלך מסוכן שיביא לכך שאנשים ימצאו עצמם בוחרים בין אוכל לתרופות.
בעקבות הביקורת החריפה, הוזמנו אני וחברי לראשות "השדולה לפנסיה הוגנת", ח"כ עמר בר-לב להופיע בפני וועדת שטרום ולשטוח את טענותינו, בתקווה להניא אותם מהמהלך.לקריאה נוספת בגלובסכלכליסטדה-מארקר 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg

רמי לוי מתנכל לעובדיו

רמי לוי, בעל רשת שיווק השקמה, מנסה כבר שנים למצב את עצמו כ"אביר הצדק החברתי", האיש שמחרף נפשו כנגד יוקר המחיה ומושיע הצרכנים.
את המחירים הנמוכים רמי לוי מאפשר באמצעות הפגיעה בעובדיו.
כשהטחתי בו את ההאשמה הזו בוועדת כלכלה הוא עזב בזעם את הדיון (סרטון מצורף).
מאז, מגיעות אלי עוד ועוד עדויות אנונימיות על התעמרות בעובדים, על יחס מבזה והרעת תנאים.
בנוסף מתגלות פרשיות חמורות ביותר, על טיוח של הטרדות מיניות, פיטורים לא צודקים ודפוס שיטתי של ניהול קלוקל.בחודש האחרון, התגייסתי ביחד עם חברי לסיעה, ח"כ יוסי יונה לעזרת עובדי חברת "ביכורי השקמה", חברת בת של "רמי לוי-שיווק השקמה" אשר ביקשו להתאגד דרך ההסתדרות על מנת להבטיח את ביטחונם התעסוקתי.
תחילה הוא ניסה לפטר את מובילי ההתארגנות האמיצים והביא במקומם עובדי קבלן, תוך הצהרות של בכירים בחברה שוועד לא יקום ולא יהיה. בשלב השני החליט לוי לסגור את ביכורי השקמה, שרק לפני מספר חודשים השלים את רכישתה תוך קניית המניות שלא היו בבעלותו בכ-20 מיליון שקלים. המהלך ההזוי הזה וההבטחה המרומזת "שעובדים סוררים לא ייקלטו בחברה האם" מראים כי סגירת החברה הגיעה בעקבות ניסיונות ההתאגדות ורק כדי להכשילם.

רמי לוי משתמש בשיטות של הפחדה ו"הפרד ומשול" כלפי עובדיו תוך שהוא מנפנף מעל ראשם בחרב הפיטורים אם לא יצייתו.
מדובר במהלך בוטה וקיצוני של ניסיון לשבירת התאגדות עובדים של מי שמצייר עצמו כסוג של רובין הוד מודרני.
הגשתי בקשה לדיון מהיר בנושא ואני מפצירה ברמי לוי לחזור בו מהתנהלותו השערורייתית: "שב עם העובדים שלך למשא ומתן בתום לב ומתוך רצון אמיתי להגיע להסכם ראוי ותוכיח שאתה אכן איש צדק חברתי."

מוזמנים לצפות בעימות הקודם ביני לבין רמי לוי:

https://www.youtube.com/watch?v=AZ_CuL4LkYg&feature=youtu.be
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg

מחדל הפונדקאות בנפאל

כולנו התוודענו למחדל הפונדקאות שהתגלה בנפאל בשבוע החולף, סיפור אשר הצית מחדש את הדיון הטעון והמורכב בנושא פונדקאות (לסטרייטים וחד מיניים כאחד).
נשים שנמצאות במצוקה כלכלית עלולות למצוא את עצמן פונדקאיות בעל כורחן. לא כל הסכמה היא הסכמה מדעת. יש דברים רבים שהמדינה מונעת מאדם לעשות, מכיוון שהיא מבינה זאת, בטח ובטח כאשר מדובר בהליך שיש בו סכנות בריאותיות ומחירים נפשיים. לעיתים רבות היחס אל הנשים הפונדקאיות הוא כאל ספקיות שירותים וגופן הופך למכשיר נוסף למימוש אינטרסים כלכליים וגזירת קופונים למשרדי תיווך וספסרים למיניהם.
מן הצד השני קשה לעמוד מנגד לנוכח זוגות ויחידים שלא יכולים להביא ילדים לעולם, ולא משנה הסיבה. על מדינת ישראל למצוא פתרון שלא יישלח זוגות לצד השני של העולם בשל אפלייה בחוק הישראלי, אך ראוי לקיים דיון נוקב שבסופו נמצא כיצד לצמצם את האינטרס לניצול נשים בתעשיית הפונדקאות.
מוזמנים לצפות בי ובחבר הכנסת הטרי מהליכוד, אמיר אוחנה מתראיינים בנושא בתכנית שש עם עודד בן עמי.
http://www.ifat.com/InfoBuzzerItemPage/?resourceId=6843971&appUser=0
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg

ממשיכה לחרוש את השטח

מאחר והכנסת לא פועלת בימי ראשון וחמישי, פעמים רבות אני מסיירת בימים אלו כל פעם במקום אחר בארץ, משתדלת לחרוש את המדינה לארכה ורוחבה ולפגוש כמה שיותר מהקבוצות שמרכיבות את הפסיפס הישראלי.רק בחודש האחרון ביקרתי בקפה רינגלבלום בבאר שבע שהוקם על ידי "קהילת קמה" ומספק תעסוקה לנוער בסיכון. הקהילה מלווה את הנערים והנערות בלימודים, מקנה להם כישורי חיים ומכינה אותם לשירות בצה"ל. בית הקפה מהווה חממה לנערים וקהילה שלמה סובבת אותו. לקהילה יש כבר למעלה מ-60 "בוגרי קפה רינגבלום" לאחר שירות צבאי שמנהלים חיים עצמאיים ויצרניים. זו דוגמא נהדרת לעסק חברתי שמספק מקום בילוי לקהילה ומסגרת תומכת לנוער נושר (וגם הקפה מצויין).

סיירתי בקרייה החרדית של הרב בצרי בבאר שבע. הוצגו בפניי תכניות חברתיות לנוער שוליים חרדי ותכניות העצמה לקהילה שמסביבו.
לאחר מכן הגעתי למצפה רמון ונפגשתי עם ראש העירייה רוני מרום שהציג בפניי את ההסטוריה של המקום ואת החזון שלו לעתיד. ביקרתי ב" Mccann Valley – מקאן ואלי" , השלוחה הדרומית של משרד הפרסום "מקאן אריקסון" וגיליתי אנשים צעירים ונמרצים שלא מפחדים לרדת לנגב וליצור חממת היי-טק בלב המדבר.

באותו היום גם ביקרתי ב"כפר אריכא", ישוב בדואי אקולוגי יחיד מסוגו. תושבי הכפר מארחים תיירים מכל העולם ומציגים בפניהם את דרך החיים המדברית שהשתמרה מימים ימימה, בכפר ש"מתחבא" בואדי זרוע כוכבים.

הייתי בביקור בכפר עילוט עם השר לשעבר ראלב מג'דלה, נפגשתי עם ראש המועצה, אברהים אבו-ראס ועובדי המועצה לשיחה על הקשיים והאתגרים בחברה הערבית. הוצג בפניי פרוייקט חינוכי יחודי, "ניוטון" שנמצא בפיילוט בכפר ומפתח יצירתיות וחשיבה בקרב ילדי הגיל הרך, ומשם לשיחות עם פעילים בכפר כנא.

התארחתי בחוג בית בדימונה שאורגן על ידי אנשי הסניף הנמרצים, ניסים, דליה ודוד. נפגשתי עם חברי הסניפים בבת-ים, רחובות, נתיבות, אופקים, מודיעין ואשקלון. הרציתי בפני פורום הגמלאים באשקלון, בפני סטודנטים בבאר שבע וירושלים ובפני חניכי המכינות הקדם צבאיות "שחר" בניצן ו-"בינה" בתל אביב.

אני מאמינה שרק דרך הרגליים, דרך פגישות פנים אל פנים עם כל גווני החברה הישראלית. דרך הקשבה אמיתית לציבור, דרך ניסיון לפתור בעיות של פרטים ושל קהילות. רק אם נתמיד ונהיה לצידו של הציבור בקושי ובמכאוב נוכל לחלוק גם בהצלחות ובשמחות.

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%991.jpg
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%99%D7%A9.jpg
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg

"האמת צפה":הרפורמה בבריאות הנפש לא טובה

המאבק ברפורמה בבריאות הנפש הוא מאבק ארוך שנים שאני גאה לקחת בו חלק מרכזי. הרפורמה שיצאה לדרך ביולי 2015 מלאה בחורים, ומטופלים ומטפלים רבים משלמים את המחיר.
לאחר שנים של מאבק בכניסת הרפורמה לתוקף והצפת הבעיות שוב ושוב – עיקרן פגיעה בפרטיות המטופלים, מניעת טיפול חינמי מחלק מאלו שהיו זכאים לכך טרם הרפורמה – אפילו שר הבריאות ומשרדו הודו כי יש בעיות והבטיחו שהם יתקנו תוך כדי תנועה.
הרפורמה בבריאות הנפש כבר יצאה לדרך ותלונות זורמות אלינו מכל עבר.
בערוץ 2 פורסם תחקיר על רשת מרפאות "הבית החם" אשר פועלת בעיקר בקרב המגזר החרדי והפונים לרשת לא נדרשים בוויתור על פרטיות בעוד מי שיפנה לקופות החולים כן ייאלץ לכך.
מנכ"ל קופ"ח כללית מודה כי "הרפורמה לא נותנת מענה למבוטחים רבים" וכתוצאה מכך אנשים לא מקבלים טיפול ראוי.אני ממשיכה להיאבק על מנת שההצהרות של משרד הבריאות יתממשו לטובת המטופלים והמטפלים כאחד.
כחלק מהמאבק הגשתי בג"צ יחד עם קואליציה של ארגונים שנאבקים במהלך. לשמחתנו, את המשוכה הראשונה עברנו. בית המשפט לא דחה את העתירה על הסף והחליט להעביר את העתירה להרכב של שלושה שופטים.
אני לא מפתחת ציפיות ולא שוגה באשליות שבית המשפט יחזיר את הגלגל לאחור ויבטל את הרפורמה, אך מקווה שהעתירה תהווה מנוף לחץ נוסף על המשרד לתקן בהקדם את כל העיוותים והתקלות שהיא יצרה.

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%93%D7%A4%D7%A1.jpg
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%93%D7%95.jpg
הלשכה שלי זמינה בכל עניין שנוכל לסייע בו.
מוזמנים לפנות אליי במייל   Mbiran@knesset.gov.ilאו לעוזרים שלי:

אודי וולקוב  –     Udiv@knesset.gov.il  |   050-6233636

גלעד שץ  –         Giladsha@knesset.gov.il |   050-6230262