ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 8.5.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) : מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, יואל חסון, חיליק בר, אראל מרגלית, יעל כהן פארן, מנואל טרכטנברג, מיקי רוזנטל, רויטל סוויד, עמיר פרץ, זוהיר בהלול, נחמן שי, מיכל בירן, איל בן ראובן, רויטל סוויד, איציק שמולי, עמר בר לב

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

"צהריים טובים, הממשלה התחילה את כנס הקיץ כבר בפגרה בחקיקה אלימה שרומסת את התקשורת, את הדמוקרטיה וכמובן גם את האופוזיציה על הדרך. לא יוקר המחיה, לא הבריאות, לא חינוך לא הנכות והנכים ואפילו לא הפקקים הבלתי נסבלים מעסיקים את הממשלה הזאת. אלא רק נגד ערבים, נגד שמאלנים, ושוב ושוב נגד התקשורת.

אז אנחנו בעיצומו של עוד מאבק על השידור הציבורי. ואנחנו רואות מה קורה בוועדה – על כל דבר שהיועצת המשפטית אומרת שאי אפשר לעשות מיד חברי הקואליציה מתיישרים ואומרים שככה יהיה וככה זה מתנהל. ככה זה נראה כשחברות וחברי בקואליציה הפכו סופית להיות עובדי ועובדות הקבלן של נתניהו והם פשוט כמו פיונים מתייצבים בשבילו על כל מה שפשוט בא לו.

אנחנו נמשיך להיאבק כמובן על השידור הציבורי וגם על העובדות והעובדים שנשתדל שכמה שפחות מהם ישארו בלי משכורת ולהציב אלטרנטיבה של חתירה להסכם מדיני שנראה שהולך להתרגש על נתניהו בניגוד לציפיות שלו וגם כמובן דאגה לחיים עצמם של כל אזרח ואזרחית במדינה."

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים,

ראשית אני מברך על ניצחונו אמש של עמנואל מקרון והיבחרו לנשיא צרפת. אפשר בהחלט לומר כי מדובר בניצחון של הדמוקרטיה והחירויות על פני הגזענות והקיצוניות.

אזרחי צרפת, המדינה שחרתה  על דגלה את משמעות הדמוקרטיה, אמרו אתמול לא לגזענות, לאלימות ולשנאה – וכן לשוויון, לחירות, לאחווה ולתקווה.

אצלנו פה בארץ- אני רוצה לברך  אותכם על פתיחת מושב הקיץ של הכנסת לשנת 2017 ומאחל עבודה פורייה ומניבה לכל חברי הכנסת למען אזרחי ותושבי מדינת ישראל.

המושב הקרוב יהיה מושב מכריע בנושאים שיקבעו את אופייה של הדמוקרטיה הישראלית – עם עליית תאגיד השידור הציבורי שנרמס שוב ושוב בידי ראש הממשלה ושלוחיו, עם חוק הלאום של לוין וביטן שמפר את האיזון העדין והקדוש בין היהודית לדמוקרטית, וחוקים אנטי דמוקרטיים נוספים אותה מתכוונת להביא הממשלה ונגדם נפעל בכל האמצעים שברשותנו. וכמובן סוגיות חברתיות וכלכליות חשובות.

ובעניין המדיני:

ביקורו של הנשיא טראמפ הוא חשוב מאוד לישראל ואני מברך על כך.  שבתי הבוקר מארצות הברית והתרשמותי היא שנשיא ארה"ב נחוש להניע תהליך מדיני אקטיבי במזרח התיכון לשלום בין הישראלים לפלסטינים. נתניהו יאלץ להכריע בין הצורך הלאומי ההיסטורי, לבין האינטרסים הצרים שלו.

ראש הממשלה כתמיד מעדיף את שרידותו האישית על פני טובת המדינה. זהו ראש ממשלה חרדתי, העוסק מבוקר עד ערב בהעמקת הקרע בעם, בהחלשת החברה בישראל, בפגיעה בדמוקרטיה, ובפגיעה בלכידותה של ישראל אל מול אוייביה.

תפקידנו כנבחרי ציבור הוא לשים את המדינה לפני המפלגה, את טובת הציבור על פני טובתנו האישית. לכן יצירת גוש פוליטי אלטרנטיבי הוא צו השעה. אי האמון בנתניהו חוצה את מחנות הימין והשמאל ושותפיו של נתניהו לממשלה מבינים בכל יום שעובר, יותר ויותר את הסכנה המוחשית שבהמשך כהונתו.

עלינו להיות מוכנים לרגע בו יסיים את כהונתו, והוא קרוב, בו נידרש לשרטט ולקבוע כיצד תיראה המדינה ביום שלאחר נתניהו."

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום השבועי, נושאים נוספים.

דיון:

ח"כ מיקי רוזנטל הציע בהמשך לביטול שבוע הספר בפריפריה, כי הסיעה תארגן אותו בעצמה. עד היום משרד התרבות מימן את ההוצאות שעלותן כ-150 אלף שקלים, שזהו סכום בטל בשישים. ח"כ טרכטנברג הציע כי חברי הכנסת יעלו ויקראו קטעים מספרים בנאומים בני דקה ביום שלישי. ח"כ יואל חסון הציע לעשות מהלך של גיוס המונים של המחנה הציוני. ח"כ עמיר פרץ טען כי הוא מתנגד לכך, מכיוון שיש יותר מדי אוכלוסיות שהיו שמחות לכך. הוא טען כי אין מקום לפתרונות כאלה ביחסי כנסת ממשלה, וכי הוא מציע להלחם במליאה ובכנסת.

ח"כ יואל חסון פירט את החלטות הנשיאות:

הצעות דחופות לסדר היום שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ חיליק בר- "אבטחת מאגרי מידע ממשלתיים ואופן השימוש בהם".

ח"כ איתן ברושי- "פגיעה במגדלי הפירות בגולן עקב הפסקת יצוא התפוחים לסוריה בעקבות המלחמה הקשה ומנגד היתר יבוא פרוע של פירות"

ח"כ יואל חסון- "החלטת אונסק"ו בעניין ירושלים"

ח"כ נחמן שי- "בעיות בקליטה סלולארית בנגב ומותו של אזרח והקושי בהזעקת עזרה".

הצעות לדיונים מהירים בוועדות הכנסת שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ מיכל בירן- "שביתת העוזרים המשפטיים לשופטים במחאה על תנאי העסקתם ומניעת פיטוריהם"

ח"כ מרב מיכאלי- "פינוי בפועל של שגרירות ישראל במצריים".

ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי היא מקווה שישיבות הסיעה יתנהלו בצורה אפקטיבית יותר מעכשיו, היא הוסיפה כי כל מי שלא מגיע לכנסת בדגש על המתמודדים בפריימריז לראשות המפלגה מתבקשים להודיע להנהלת הסיעה מראש. ח"כ נחמן שי הציע לגבי ביטול שבוע הספר, להוציא הודעת סיעה שאנחנו מגנים ושזה מגלה את היחס האמיתי של הממשלה לפריפריה שאפילו סכום כזה מגוחך לא מוכנים להשקיע.

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי היא תנמק את נאום האי אמון ואחריה ח"כ איילת נחמיאס ורבין ולאחר מכן דברים לזכרו של אברהם שריר וציון יום הרצל בו ידבר יו"ר האופוזיציה, ולאחר מכן שני חוקים. היא אמרה כי אם תעלה הצעת חוק נקודות הסיכוי של השר כחלון היא מציעה על אף התמיכה בחוק לעלות ולדבר על כך שמדבר על מהלך שרירותי וחד פעמי, ולא על מדיניות. ח"כ יואל חסון אמר כי בכל יוזמה אפשר למצוא פגמים, אך צריך להיות כנים ולהגיד שזה בדיוק מה שאנחנו היינו עושים וזה בסדר להחמיא לשר האוצר על המהלכים. ח"כ מיכאלי הוסיפה כי ביום רביעי ככל הנראה יעלה חוק הלאום, כל האופוזיציה מתנגדת שכן מאמינים במדינה כמדינת הלאום היהודי כמדינה דמוקרטית עם שיוויון לאזרחים שלא עושה מאמצים להדיר אוכלוסיות אחרות. כמו כן אמרה כי בסוף סדר היום אמורה להגיע הצעת חוק השידור הציבור הישראלי. עוד הוסיפה, כי ישבו באופוזיציה על מנת לחשוב מה הכי אפקטיבי לעשות עם התאגיד בקריאה שניה שלישית.היא הסבירה כי על פניו יש שלוש אפשרויות- נרצה להמנע מהפעלת סעיף  98 הכופה על האופוזיציה סדרי דיון, יש אופציה להגיע להסכמות ולהחליט על זמן דיבור, ואם נסרב להגיע לסדרי דיון אנחנו נביא על עצמנו את סעיף 98. האופציה השניה היא לא להגיע להסכמות ושהם יביאו את סעיף 98 ויחליטו מתי ההצבעה. מה שהוצע זה להחרים את ההצבעות גם בקריאה שניה. להיות בבניין אבל לא להשתתף. ח"כ איתן כבל אמר כי הוא מתנגד להחרמות למרות שהפעם האחרונה לא הייתה מופרכת. אין לנו פריבילגיה לא להיות כאן, זאת שאלה יותר גדולה מהתקשורת.כ שאתה אופוזיציה אין סעיף שיעלה שהוא לא אבוד מראש. הוא טען כי גם אם נדבר כל הלילה, עדיף שיפעילו את סעיף 98 ועל זה יעשו את הסיפור. ח"כ טרכטנברג הוסיף כי חושב שההחרמה צריכה להיות נשק יום הדין ולא להשתמש בזה פעמיים בחודש. ח"כ יואל חסון הודיע כי הוא חוזר בו מהתמיכה בהחרמה. ח"כ יעל כהן פארן אמרה כי היא חושבת שצריכים להרים כמה מקומות שואמרים שלא משתפים פעולה עם הקואליציה, למשל שאין קיזוזים בכלל. ח"כ עמר בר לב אמר כי הוא חושב שהדמוקרטיה נרמסת ולא סופרים אותנו, בציבור לא שומעים אותנו ולכן הכיוון של יעל זה כיוון נכון. ח"כ הרצוג אמר כי הוא חושב שההתקפות על יו"ר הכנסת זה נושא שאפשר לשקול, הוא לא עומד על שלו ולכן אנחנו בתחושת מדרון חלקלק. עוד הוסיף כי לא יקרה שמגישים עתירות לבג"ץ בלי לדבר עם הסיעה. ח"כ כבל הוסיף כי העתירות שהגושו בנושא התאגיד היו מהירות מדי וחיזקו את היועץ המשפטי לממשלה. עוד הודיעה ח"כ מיכאלי כי יוקם צוות חשיבה בנושא ציון חמישים שנה למלחמת ששת הימים בהשתתפותה ובהשתתפות ח"כ מיקי רוזנטל, נחמן שי, יואל חסון, איל בן ראובן.

נושאים נוספים שעלו:

מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני הודיע כי ביום שישי הקרוב יש יציאה לשטח, וחושב שחשוב שהח"כים יבואו. מבחינת מסרים יהיה שילוב של מסרים חברתיים ועוד כאלה שתוקפים את השנאה שהליכוד זורע בעם. בהמשך נשלב עוד. מחר נדע את פריסת הצמתים ונעביר לכם. הרעיון לייצר מהלך מתמשך. ב18.5 מקיימים יום משותף בישובי הגושים של עוטף ירושלים. הקונספט יכלול גם מפגשים על הנהגות וגם עם תושבים. השיח צריך להגיד שהנה אנחנו באים לגושי ההתישבות שאין עליהם מחלוקת.