ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 29.5.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) :  מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, עמר בר לב, זוהיר בהלול, יעל כהן פארן, מיכל בירן, קסניה סבטלובה, נחמן שי, איתן ברושי, איתן כבל, רויטל סוויד, איילת נחמיאס,

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

"אני רוצה לדבר על משהו שבאופן קבוע נדחק הצידה בגלל העניינים המדיניים, הביטחוניים כאילו לא מדובר בביטחון של בני אדם.

ולדבר על אלימות כלפי נשים. הנשיא ריבלין לשמחתי נענעה לפניות רבות. קדם כל פנייתה של דלאל דאוד עצמה אבל גם פניות שלנו חברות הכנסת והקל בעונשה של דלאל דאוד, אישה שעברה התעללות, מכות, אונס, זוועות ממש מגיל 19 במשך כל חייה עם בעלה. זאת הזדמנות להסתכל על העובדה שלשר ארדן יש 250 מיליון שקלים שהוקצו לו להתמודדות עם הבעיה של אלימות כלפי ילדות וילדים ונשים ע"י האבא במשפחה ולמרות כל הכסף הזה שיש לו, הוא גם לא נותן כסף למקלטים לנשים נפגעות אלימות וגם לא מקים את מענות השיקום לגברים מכים שזה הדבר הכי דחוף להקים אותו.

לכן זו הזדמנות ממש טובה לקרוא לשר גלעד ארדן לקחת את כל הכסף הזה – רבע מיליארד שקל ולהתחיל לעשות אתו מה שצריך כדי שנשים גם להן יהיה ביטחון בסיסי בבית שלה

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים, ראשית אני רוצה לברך את ראש העיר חיפה יונה יהב ותושבי חיפה והקריות על נחישותם במאבק להוצאת מיכל האמוניה המסוכן ממפרץ חיפה ואת ההחלטה המתחייבת של בית המשפט לסיום האיום על למעלה ממיליון אזרחים בישראל. הגיעה העת לנקות את המפרץ ולהציל את חיפה ותושביה.

ליבי עם עובדי חיפה כימיקלים. הם לא פשעו וחייבת להיות תכנית לטיפול בהם ובתשתית התעשייתית הכימית של ישראל כפי שבג"צ הציע.

אתמול ראש הממשלה הודיע באופן רשמי וסופי על מינויו של השר איוב קרא לשר התקשורת לאחר עתירתי נגדו, שאילצה אותו לוותר על התיק בשל ניגוד עניינים מובהק בו הוא מצוי. המינוי של חבר הכנסת קרא היה יכול להיות אירוע ממלכתי חשוב, אלמלא היה מדובר בתעלול נוסף של נתניהו לשלוט בתקשורת. אני רוצה לומר פה לנתניהו כי אם נמצא ולו קשר מוצק אחד לכך שנתניהו בוחש בתקשורת באמצעות השר קרא, אפעל גם נגדו, עד שלנתניהו לא יישארו חברי ליכוד לאחוז בתיק.

בנושא אחר שעל סדר היום – מדי מוצ"ש מתקיימת הפגנה באזור מגוריו של היועץ המשפטי לממשלה, בנוגע לחקירות ראש הממשלה. במוצאי שבת האחרונה נכחו פעילים רבים וח"כים מסיעת המחנה הציוני, שהיו עדים לתקריות עם המשטרה.

חברתנו אליס גולדמן נפצעה באותה הפגנה. שוחחתי איתה אתמול – היא אמרה שלא עוררה שום פרובוקציה וההתנפלות עליה היתה פתאומית ומאחור, בעודה מתהלכת עם מגפון בידה.

היא עברה בדיקה רפואית וכעת היא מתאוששת. ההתנהלות הזאת, של צמצום עקבי של מרחב ההפגנה שאנו עדים לו בזמן האחרון הוא מסוכן מאוד ומהווה סכנה לחופש הביטוי והלב הפועם של כל דמוקרטיה. בעת כהונתי כשר הרווחה הפגינו מול ביתי כמעט מדי יום. זה לא נעים אבל אפשר לקבוע כללים ובלי אלימות ויש צורך לכבד זאת. זוהי ציפור הנפש של הדמוקרטיה. אנו דורשים מכל גורמי האכיפה לכבד בכל דרך את חירות המחאה, ההפגנה והביטוי. אנו לא ננוח וניאבק על כך.

ולסיום – תודה לכל מי שהגיע לכיכר במוצאי שבת, יש מחנה גדול, עצום ורב שדורש שלום ורודף שלום ולא מתבייש בכך. חג שבועות מבורך לכולם ורמדאן כרים לאחינו ואחיותינו המוסלמים.

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום השבועי, נושאים נוספים.

דיון:

אורחת הגיעה לעדכן את חברי הכנסת לגבי מאבק היועצים המשפטיים, היא הסבירה כי הם  מצויים במאבק הרבה שנים מול הנהלת בתי המשפט שהינו גוף חסר פשרות. הנושא הבעייתי היה בין היתר מגבלת השנים וזה נפתר על ידי פסיקת בג"ץ. היא הודתה לחברי הכנסת אשר הגיעו לדיון שהתקיים בוועדת העבודה והרווחה ואמרה כי חשוב שח"כים נוספים יהיו מעורבים וייסעו מפני שיש מכשולים נוספים כמו למשל שעות נוספות. בהמשך עדכנה ח"כ מרב מיכאלי כי יתקיים דיון במליאה על מינוי השר איוב קרא לשר התקשורת וכן שתעלה הצעת חוק להארכת תקנות לשעת חירום ביהודה ושומרון. ח"כ זוהיר בהלול אמר כי לא יכול להיות שמצב חירום ימשך באופן נצחי משנת 1948, לא יתכן שתחת אצטלה של מצב חירום יחוקקו חוקים לא דמוקרטים. חלק מהחוקים גורמים לכך שבסיפוח הזוחל של השטחים הופך להיות דה פקטו, וטען כי יש להתנגד להצעת החוק. ח"כ יצחק הרצוג אמר כי היות והחוק מסדיר את יחסי הגומלין המשפטיים עם הרשות הפלסטינית אנחנו צריכים לתמוך בחוק למעט העמדה העקרונית של זוהיר. בהמשך סיפרה ח"כ יעל כהן פארן כי במוצאי שבת הייתה התגייסות גדולה של ח"כים בפתח תקווה ליד בית היועץ המשפטי לממשלה. היא אמרה " זה גם הסיפור של מנדלבליט, שיש ניגוד עניינים בחקירה שלו את נתניהו. אבל אני רוצה לדבר על חופש ההפגנה. מה שקרה זה שהמשטרה הציעה שיפגינו במקום אחר ובפעם בחודש מול הבית, בג"ץ דחה את העתירה ומאז המשטרה התהפכה ואמרה שלא יפגינו בכלל. יצא שעצרו ועיכבו אנשים ואם מיקי יואל ואראל לא היו מגיעים היו מגרשים את המפגינים. הם ממש מצפים מאיתנו להיות שם כל שבוע, כי אם לא יהיו חכים הם יגורשו". ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי אנו לא יכולים לעודד התנהגות שמפרה החלטת בג"ץ, היא אמרה כי באה בגלל שלקחו את החלטת בג"ץ למקום לא סביר אבל בסוף ראתה אזרחים מתעמתים עם השוטרים ומנסים לפתח את המחסום ואנחנו לא יכולים לעודד את זה כחברי כנסת. ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי לה יש קושי שהולכים להפגין נגד מישהו שהוא לא נבחר ציבור או פקיד בכיר. ח"כ איתן כבל הוסיף כי הפריע לו העניין כי הוא עובד ציבור ואין לו יכולת לצאת מהחלון ולהגיד מה הא חושב. נכון שהוא ראש התביעה אבל הוא לא לבדו, יש שרשרת ארוכה של אנשים. ח"כ מיקי רוזנטל אמר בתגובה כי כולם נזעקו רק כשלא נתנו לאנשים לממש את זכותם להפגין.וצריך לעמוד על הזכות הזאת. כל אדם שחושב שמשהו לא בסדר יכול לעשות את זה, לא צריך לתמוך בדרישות אבל זכותם להפגין.ח"כ רויטל סוויד הוסיפה המשטרה עוד לא סיימה את עבודתה וזה עוד לא נמצא אצל היועמ"ש. שלטון החוק הוא נר לרגלינו ואנחנו לא יכולים כשזה נוח לנו להיות בעד שלטון החוק וכשנגד להיות נגד. ח"כ יצחק הרצוג אמר-" אני היחיד שחווה 4 שנים של הפגנות מול הבית, עשיתי הכל כדי שהתקשורת לא תעסוק בזה כל אדם התנקז לי מול הבית. עברנו גיהנום. הייתי יוצא לאנשים, לכן החוויה של הפגנה מול בית של משפחה זה דבר נורא ולא הוגן ובג"ץ צדק". הוחלט על פגישה של קבוצת חברי כנסת עם מנכ"ל המשטרה.