ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 25.7.16

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) : מרב מיכאלי, יצחק הרצוג, ציפי לבני, חיליק בר, אראל מרגלית,  יואל חסון, מנואל טרכטנברג, שלי יחימוביץ', עמר בר לב, מיקי רוזנטל, איתן כבל, איציק שמולי, עמיר פרץ, יוסי יונה, זוהיר בהלול, קסניה סבטלובה, מיכל בירן, איתן ברושי, יעל כהן פארן, איילת נחמיאס ורבין, איל בן ראובן, רויטל סוויד.

ח"כים נעדרים : סתיו שפיר (חו"ל)

דברי פתיחה :

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי:

״כתב אישום בן שבעה עשר סעיפים יוגש בקרוב נגד תת אלוף אופק בוכריס, על אונס ומעשים מגונים בחיילות ששירתו תחת פיקודו. מצד אחד עברנו דרך מדהימה  במלחמה נגד פגיעה מינית כזה שהביא אותנו ואת המטכ״ל למצב בו מיד עם ההודעה על התלונה החקירה קידומו של בוכריס נעצר עד שיתבררו החשדות המיוחסים לו.

מצד שני, עדיין אנחנו צריכות וצריכים להתמודד עם מי שמסרב להפנים את המציאות, מכפישים את המתלוננות והנפגעות והרחיקו לכת עד כדי לחשוף את תמונתה ושמה. אולי כדאי להזכיר שהשאלה היא לא איזה מצביא גדול הוא בוכריס אלא האם הוא ניצל לרעה את מרותו.

בשולי הדברים צריך לומר, תא״ל בוכריס ליווה הבוקר את הבן שלו בגיוסו לצבא. חלק מכלי התקשורת לא התאפקו והפכו את הבן שלו גם לקרבן. תניחו להם. אל תהפכו עוד אנשים לקרבנות בפרשה הזו״.

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"בחודשים האחרונים אני פוגש קבוצות רבות של חרדים, אברכים ואנשים עובדים, צעירים ומבוגרים, מחסידויות וחצרות שונות ומגוונות. אני מגיע לחוגי בית בערים החרדיות, יושב איתם בשעות הלילה המאוחרות ושומע על הקושי במציאת עבודה, על המצוקות הכלכליות, על הרצון להתקדם, לרכוש השכלה ומקצוע, על השינויים שעוברים על הציבור החרדי בכל גווניו. זה לא קורה לאור הזרקורים, לא מקבל כותרות בתקשורת החילונית אבל התהליך בשיאו. זרמים תת קרקעיים שמזיזים את הלוחות הטקטוניים בחברה החרדית אסור להתעלם מזה.אסור להשאיר את הציבור הזה בבורות כפויה ובהיעדר כלים למקצוע, פרנסה ורווחה כלכלית.

מהצד השני, אני לא מוכן ללבות את שיח השנאה הגזעני כלפי החרדים. את הקרעים בחברה הישראלית לא פותרים במכות גסות לאוכלוסיות שלמות .אי אפשר לתקן את מערכת החינוך החרדית בבעיטות ובכפייה כמו לפיד ואי אפשר להתעלם מהבעיה הקשה של מאות אלפי ילדים שלא מקבלים חינוך ראוי כמו שבנט מנסה לעשות.

לפיד עשה סיבוב מכוער כשניסה לדרוך על החרדים בחקיקה אלימה ואח שלו, מר "5 יחידות מתמטיקה" ממשרד החינוך, עושה סיבוב עוד יותר מכוער ואולי אפילו מסוכן כשהוא מבטל את לימודי הליבה בחקיקת בזק פחדנית. כשר חינוך הוא מחויב להקניית כישורי חיים בסיסיים, יכולות שפה, מתמטיקה וידע, כלים פרקטיים שיצמצמו את הפערים ההולכים וגדלים ויובילו לשילוב בעולם התעסוקה, בכלכלה ובחברה הישראלית. אבל בנט לא מייצר שום פתרון לסוגיה הבוערת הזו. הוא מעדיף שזו תהיה הבעיה של מישהו אחר.

האחים בנט ולפיד רבים והחברה הישראלית מפסידה. הם עסוקים בכותרות, לא בחינוך, לא באיחוי השסעים. למה להם? הם מרוויחים מהוויכוח והקרע. הם מרוויחים והילדים מפסידים.

בקיצור, שוב ציון נכשל. והפעם, זה על חשבון הילדים של כולנו."

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"נתניהו אמר פעם שבניכוי החרדים והערבים מצבנו מצויין. את הערבים הוא רוצה להוציא מהכנסת, ואת החרדים מהסטטיסטיקות

ביטול לימודי הליבה זה פשע לא רק כלפי החרדים – אלא כלפי החברה הישראלית כולה. צעד שלוקח אותה אחורה.  מחובתה של ממשלה לא ליצור אפליה מכוונת נגד חלקים בחברה כפי שנעשה עכשיו".

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום השבועי, הודעות נוספות.

דיון:

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, פירט את החלטות הנשיאות להשבוע:

הצעות דחופות לסדר היום שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ יעל כהן פארן- "הקמת מפעל ההתפלה בשדות יישובי הגליל המערבי".

ח"כ איציק שמולי- "משבר חריף- קריסתן וסגירתן של 80 קהילות צעירים בפריפריה ופיטורי עובדיהן".

ח"כ זוהיר בהלול- "דוח ה- OECD קובע כי כבישי ישראל הצפופים ביותר מבין המדינות החברות בארגון".

ח"כ רויטל סוויד- "מצוקת הרופאים המתמחים".

דיונים מהירים שאושרו לחברי הסיעה:

ח"כ מנואל טרכטנברג- "בעיות נוסעי התחבורה הציבורית בירושלים- סיטי פס והרכבת הקלה".

ח"כ מיכל בירן- "אי יישום ההסכם מלפני שנה בין משרד האוצר לבין ההסתדרות בעניין עובדי הקבלן"

ח"כ יוסי יונה- "חוסר וודאות בזכויות בניה בתמ"א 2-38 גורם להקפאת הפרויקטים".

ח"כ יואל חסון- "החלת ריבונות במעלה אדומים- היבטים חוקיים וחוקתיים".

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי ככל הנראה לא יעלה חוק התכנון והבניה בעקבות ויכוח בין יריב לוין לשר כחלון. ח"כ ציפי לבני בירכה את ח"כ יעל כהן פארן על עבודתה בנושא. ח"כ יעל כהן פארן הסבירה כי ברגע האחרון נכנס לחוק סעיף האומר כי החוק יחול על הרחבה של בתי מלון קיימים, מדובר על אפשרות לבניית דירות מגורים בקו ראשון לים. בהמשך הודיעה ח"כ מיכאלי כי על סדר היום חוק המקוואות של ח"כ משה גפני- בהתנגדות של הסיעה, וחוק ביטול לימודי ליבה- גם הוא בהתנגדות של הסיעה. כמו כן תתקיים שעת שאלות לשר הביטחון. לגבי הצעת חוק המסתננים, הוסבר כי ב2014 עבר חוק בו נקבע מנגנון של קרן בה מופקד סכום כסף שהעובד מקבל כשהוא עוזב. למעשה מדובר במנגנון של לקיחת 20 אחוז מהשכר החודשי מהעובד.. הם אמורים לקבל בחזרה את הסכום כשעוזבים את הארץ, במקרה שלהם לא יודעים מתי הם עוזבים את הארץ ולכן לא ידוע מתי יקבלו את הכסף בחזרה. ח"כ מיכאלי הוסיפה כי מדובר באנשים שכידוע משתכרים בשכר נמוך ו-20 אחוז מהמשכורת זה סכום מאוד גבוה. זה נותן עונש שמקשה על אנשים לחיות פה כמו שצריך. לסיעה יש הצעת חוק שמציעה פתרון מערכתי כולל לנושא המסתננים שהממשלה מסרבת לקבל. לגבי הצעת חוק סדר הדין הפלילי, אמרה ח"כ ציפי לבני שהייתה מבין יוזמי החוק בכנסת הקודמת, כי החוק היה חלק משורה של חוקים שנחקקו עקב הצורך להתמודד מול פשיעה מאורגנת. ח"כ רויטל סוויד טענה כי גם היום חומר מודיעני לא עובר אם זה לשם שמירה על שלום הציבור. היא הסבירה כי היועצת המשפטית  של הועדה הכניסה להצעת החוק קריטריונים של מהו מידע מודיעיני שצריך לעבור, וסברה כי החוק אינו רלוונטי וכי הסנגוריה הציבורית מתנגדת אליו. ח"כ ציפי לבני אמרה כי אמנם הסנגוריה הציבורית מתנגדת אך נמצאו האיזונים להצעת החוק ומכיוון שהצעת החוק רוככה וצומצמו המגבלות על העברת המידע היא ממליצה לתמוך בהצעת החוק. הוחלט כי הסיעה תתמוך. בהמשך נדונה הצעת חוק ניירות ערך, העוסקת ברפורמה בבורסה. ח"כ מיקי רוזנטל הסביר כי המרכיב המרכזי של ההצעה הוא חלוקת דיבידנדים לבעלי השליטה בבורסה וע"י כך יעודדו את המסחר בבורסה. הוא טען שיש בעייתיות עם הפרטת הבורסה, שכן הרבה מפקפקים בתרומה של מהלך זה לעידוד הבורסה. יש חשד שמאחורי המהלך יש כוונות נסתרות. התנועה לאיכות השלטון כתבה מסמך מפורט בנושא. ח"כ אראל מרגלית הוסיף כי רוב הבורסות בעולם עברו הפרטה שהופכת את המסחר בהן ליותר נוח. הבנקים הינם בעלי החזקות גבוהות ורוצים להגביל החזקות אלה למקסימום של חמישה אחוז. התנועה לאיכול השלטון טוענת שאנו גורמים להם להרוויח ממכירת המניות.יש פה למעשה רצון לעשות חיבור בין נסד"ק לבורסה הישראלית. הוא טען שחושב שמדובר במהלך בריא אך יש בעיתיות בעניין המונופול. ח"כ מנואל טרכטנברג הוסיף שלדעתו זה נכון מקצועית. הצעד הדרמתי זה הפחתת משקלם של הבנקים לשליש מהבעלות וכניסה של חברים חדשים ובעלים חדשים. בגדול זה חיובי, אך יש לנסות לפתור מספר בעיות. ח"כ מיכאלי סיכמה את הנושא בכך שיש הסכמה שמצב הבורסה גרוע ואין הצעות אלטרנטיביות על השולחן. לכן יש לתמוך בהצעת החוק, על אף שלא בטוח אם היא תעבוד. היא טענה כי יש להאבק על מספר נושאים: גובה השווי שנותנים לבנקים, כמות האחוזים שנותנים לבנקים להחזיק בהם, יש להאבק להקטין את גודל השליטה, ומנגנון פיקוח על העמלות.

נושאים נוספים שעלו:

ח"כ זוהיר בהלול שיבח את ח"כ עמר בר לב וח"כ קסניה סבטלובה שנסעו לרמאללה לפגוש גנרל סעודי. וטען כי חושב שזאת הזדמנות פז שנשוב להוביך את הדגל המדיני בצורה אמיצה, לחזור לקדמת הבמה ולא לוותר.

ח"כ יוסי יונה הודיע כי ח"כ יוסף ג'אברין מהרשימה המשותפת מעלה ברביעי הצעה לועדת חקירה פרלמנטרית בנושא האלימות בחברה הערבית ומבקש את תמיכתנו. ח"כ מיכאלי הוסיפה כי הסיעה תתמוך גם בוועדת החקירה של אילן גילאון על השידור הציבורי.

ח"כ נחמן שי הזמין ליום האזרחים הותיקים שיזם בשיתוף עם ח"כ איציק שמולי ביום שלישי.

ח"כ איתן ברושי הודיע כי העביר לח"כים סקר שנעשה ע"י רפי סמית בנושא משאל עם. הוא הסביר כי אמור להפתח בארץ קמפיין תוך שבועיים בהובלת מספר גופים שמטרתו לחדד את השאלה האם הולכים למדינה או שתיים. הוא טען כי הדרך הזאת יכולה להיות כזאת שהמחנה הציוני תומך ומוביל וכי הוא סבור שאי אפשר להיות מהצד בקמפיין.

ח"כ מנואל טרכטנברג הזמין לכנס שמקיים בנושא השבת ביום שלישי בבוקר.

ח"כ עמר בר לב אמר כי מציע שיקבע כלל שאם ח"כ כזה או אחר רוצה להתבטא בנושא שחבר כנסת אחר מהסיעה עוסק בו במסגרת מעגלים מתרחבים עליו לדבר עם הח"כ שמרכז את הנושא.

נכתב ע"י דניאל אריאב, נערך ע"י מנהלת הסיעה זהבה אילני