ישיבות סיעה

סיכום ישיבת סיעת המחנה הציוני 16.1.17

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה) : יואל חסון, יצחק הרצוג, חיליק בר, אראל מרגלית, יוסי יונה, שלי יחימוביץ', מיקי רוזנטל, מנואל טרכטנברג, יעל כהן פארן, זוהיר בהלול, איתן כבל, איציק שמולי, איילת נחמיאס ורבין, עמיר פרץ, נחמן שי, רויטל סוויד, קסניה סבטלובה, עמר בר לב, איל בן ראובן.

ח"כים נעדרים : איתן ברושי, סתיו שפיר, מיכל בירן, מרב מיכאלי.

דברי פתיחה :

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג:

"צהריים טובים,

אלה ימים קשים לדמוקרטיה הישראלית, אבל אולי גם ימים של ניקוי וחשיפה לאור השמש. אך אין ספק כי הדמוקרטיה שלנו חזקה ותעמוד בזה. חשוב לאמר ולהדגיש כי כמו שהמערכת הפוליטית איננה מושחתת מיסודה, כך גם התקשורת והעיתונאים אינם מושחתים ביסודם וכי יש כוחות טובים וחזקים שיפעלו לתיקון הכשלים וגם את המשבר הזה נצלח.

בעוד אזרחי המדינה דורשים ובצדק שהמדינה תיקח אחריות ברווחה, בדיור, ביוקר המחיה, בתעסוקה, בזקנה ובמניעת פשיעה, אתמול נחשף כי נתניהו החליט ללכת לבחירות שעלו למשלם המסים מאות מיליוני שקלים רק בשל אינטרס אישי או כלכלי של גוף מסחרי פרטי בישראל. בהודעת נתניהו בפייסבוק נחשפה העובדה שגרר את המדינה לבחירות מטעמים מסחריים בלבד. נתניהו שהודיע בוועדת הבחירות המרכזית בתצהיר רשמי שאין ולא היה קשר בינו לבין העיתון "ישראל היום", שבר אתמול שתיקה, חשף את השקר והודה לראשונה בקשר הישיר שלו לעיתון "ישראל היום".

נתניהו התגלה כמי שסוחר בדמוקרטיה הישראלית כברכושו הפרטי וכל אזרח בישראל צריך להיות חרד היום לדמותה של הדמוקרטיה הישראלית ולמה שעוד לא נחשפנו אליו במעלליו של נתניהו. עוד הוכח שנתניהו התנהל כבנקאי השקעות פרטי, העושה עסקאות ומוצא משקיעים, תוך תחיבת אצבעותיו עמוק לתוך כל מרכיבי הדמוקרטיה הישראלית.

שנים שאנו מזהירים שוב ושוב כי נתניהו דוחף את אצבעותיו לכל כלי התקשורת בישראל ובכך פועל להצר את צעדיה בביקורת חופשית ועניינית. שיהיה ברור, ראש ממשלה בישראל איננו בעליה של הדמוקרטיה הישראלית ולא של מדינת ישראל. אלו שייכות לאזרחי ישראל בלבד ואם לא מדובר במעשה פלילי, הרי מדובר בהפרת אמונים קשה בין השלטון לאזרחי המדינה.

כפי שהצהרנו לפני מספר ימים, אם ראש הממשלה לא יורחק מתפקידו כשר התקשורת, המחנה הציוני יגיש עתירה לבג"ץ בדרישה להורות על הרחקתו של נתניהו מתפקיד שר התקשורת והעברת התיק לידי שר אחר בממשלה. לכן, לאחר שפנייתנו ליועמ"ש לא נענתה, כצעד אחד לפני הגשת העתירה שתעשה בימים הקרובים, בא כוחו של המחנה הציוני פנה אתמול במכתב רשמי לראש הממשלה בדרישה שידיח עצמו מתפקיד שר התקשורת לאלתר וייתן לתקשורת להתנהל בעצמאות מערכתית וניקיון דעת.

לסיום, סיעת המחנה הציוני פנתה בימים האחרונים אל הרשימה המשותפת בדרישה  שלאור הנסיבות לפעול לכך שחבר הכנסת גטאס יתפטר מכהונתו בכנסת. אנו מאמינים כי חברי כנסת לא צריכים להדיח בעצמם חבר כנסת אחר, אך במצב הנוכחי גטאס חייב להתפטר. כפי שאמרתי מהיום הראשון בפרשה, מי שיימצא כי בוגדנותו אומנותו בכך שפעל לפגוע בביטחון המדינה מקומו בין כותלי הכלא ולא בין כותלי הכנסת."

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני:

"לא ייתכן שאחרי כל מה שנחשף ביבי עדיין שר התקשורת. היועמש צריך להורות לו לעזוב את התפקיד במיידי.

נתניהו אתמול הודה בפוסט שגרר את כל אזרחי ישראל בעלות של מיליארדי שקלים לטלטלת בחירות של 3 חודשים – והכל בגלל אובססיית התקשורת שלו. זה לא מזיז לנתניהו כי הוא לא רואה אתכם –  אלא רק את עצמו ומה שנכתב עליו. לפי זה הוא מתנהל. ועל זה הוא צריך ללכת הביתה.

ישראל היום איננו עיתון – ראש הממשלה שחי מתחזוק של סיגרים, שתייה וארוחות לו ולמשפחתו, מתוחזק גם על ידי עלון תעמולה במאות מיליונים. גם אין רף פלילי – נתניהו איבד את זכותו המוסרית להיות ראש ממשלה.

השחיתות זה לא עניין של שמאל וימין. קוראת לחברי הליכוד – שיזכרו את בגין ויזכרו את שמיר. השחיתות פועלת גם נגדם. נתניהו לא רואה את אזרחי ישראל, לא רואה את הליכוד, אלא רק את עצמו ומה שיכתבו עליו."

סדר יום הישיבה :

דיון בהצעות חוק שעל סדר היום, הודעות נוספות.

דיון:

אלון זיו, יו"ר תא אופק באוניברסיטה העברית הסביר כי לאחר מאבק הסטודנטים לוטרינריה ופסיכולוגיה הובן כי בכל מקצוע המחייב התמחות הסטודנט נמצא במצב של מעמד לא ברור וזכויות חלקיות. חבר נוסף מתא אופק הסביר כי הם מעוניינים בגיבוש צוות של חברי כנסת שיעבוד בשיתוף פעולה עם חברי התא על מנת כיצד ניתן לקדם פתרון מתוך הבנה כי הבעיה נוגעת לאחוז מאוד גבוה מהסטודנטים. ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי היא סבורה שמאבק המתמחים אינו מצליח להתרומם מפני שבתוך מקצועות הרפואה יש פערים בין המקצועות השונים ופנתה לסטודנטים על מנת שיגידו כיצד ניתן לסייע כאשר בתוך המאבק עצמו קיימת אי הסכמה. ח"כ מנואל טרכטנברג אמר כי מדובר בבעיה מערכתית, בתי החולים והמרפאות שרוצים כוח אדם זול חברו יחד, ומצד שני הגילדות שאינן מעוניינות בכניסה מהירה של בעלי תארים אליהם. הוא הציע לבחור מקרי בוחן ולהתעמק בהם. יער, נציג נוסף של תא אופק, הוסיף כי הדרישה היא להגיע להסדר ולהפסיק את מצב חוסר הצדק. השאיפה היא להגדיר מה רוצים לפתור בכל נושא. כמו כן, הוסיף כי אחת ממטרותיהן היא להעלות את המודעות לפוליטיקה והתפקדות וכי בשבוע הבא יקיימו יום בנושא ומזמינים את חברי הכנסת. ח"כ רויטל סוויד  ברכה על המהלך וטענה כי חשוב שיהיה לתא נציג לכל אחד מהתחומים. בהמשך, הציג ח"כ חיליק בר  אורחים שהגיעו מארגון "לקט ישראל" לקראת יום עודפי המזון שיתקיים ביום ג', גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל, וענת פרידמן-קולס מנהלת השיווק של לקט ישראל. גידי כרוך, הסביר כי פעילות הארגון מתרכזת בהצלת מזון. לקט  ישראל אינה קונה מזון, שכן יש מספיק מזון אך הבעיה היא כיצד מנתבים אותו. הדוח מצביע כי אובדן המזון הינו בטווח של כעשרה מיליארד שקלים שנזרקים לפח, כאשר הפער של ביטחון תזונתי מדבר על כשלושה מיליארד שקלים. עוד אמר כי קיימת הצעת חוק בנושא ביוזמת ח"כ חיליק בר, אך היא נמצאת בוועדת העבודה הרווחה ואינה מתקדמת.

בהמשך הישיבה נסגרה לחברי הכנסת בלבד.