ישיבות סיעה

ישיבת "סיעה פתוחה" המחנה הציוני 11.1.17

 

ח"כים נוכחים (לפי סדר ישיבה):

מרב מיכאלי, עמיר פרץ, יואל חסון, נחמן שי, איציק שמולי, איתן כבל, סתיו שפיר, עמר בר לב, אראל מרגלית, יעל כהן פארן, מיכל בירן, יוסי יונה, רויטל סוויד

ח"כים נעדרים:

מהפך:

תמר אוחנה, שי אגמון, מיכאל מנקין, אלכסנדר יפרמוב

מהפך היא קבוצה פוליטית שבעיקר פוקדת למפלגת העבודה. לא חוג רשמי ולא קשורים פורמלית חות מחברות. לא עמותה

מהפך הוקמה לפני חצי שנה, פקדו דרך חוגי בית 650 חברים.

המטרה היא להכניס דור צעיר אנרגטי לשורות המתפקדים

יש קבוצה פעילה בירושלים ותל אביב.

בימים האחרונים מנסים לארגן הפגנה סביב מה שקורה בשבוע האחרון.

ביום ראשון, כשנחשפה פרשת השחיתות החלטנו שצריך לעשות מעשה ולנסות לאחד את כל מי שחושב כמוהם לפעולה אחת גדולה. העלו עמוד לפייסבוק (4000 חברים). ניסו לדבר קודם כל עם המחנה הציוני, היתה תחושה שהתגובה הראשונה היא "לא". החליטו לנסות למשוך לישיבה אחת את כל הגורמים (שלום עכשיו, מחנה ציוני, מרץ, המשמרת הצעירה..) – מארגנים הפגנה ביחד.
מבקשים הירתמות ל הסיעה להפגנה גדולה של השמאל בארץ.

התחושה היא אין רוח קרב של המחנה הציוני, אין שיתוף פעולה (כל אחד חושב על עצמו).
ח"כ פרץ: האם מדובר בחוג עצמאי המשתייך מפלגה? לא. אנחנו קבוצה מעורבת פוליטית, אנחנו מעוניינים בהבאת אמירה של שמאל, חד משמעית שתעודד תהודה ואלטרנטיבה שלטונית. אנחנו מרגישים שאין קהל, אנו רוצים תמיכה פוליטית מהסיעה. אנו רוצים שתגיעו להפגנה, תמיכה כספית וגב פוליטי.

תמר: ההצטרפות אל מהפך היא לא קונטרה, אני רוצה שמפלגת העבדה תעמוד בממשלה. מהחוויה של חוגי בית – אנשים צמאים לדבר, מעוניינים לקחת חלק, יש ייאוש בציבור. נו מעוניינים לעורר שיח שהוא מאפשר.

ח"כ חסון: אם אתם נתקלים בקשיים אנחנו נשמח לעזור ולתמוך בתור הבית של הקבוצה

ח"כ שי: הפרשיות עוד לא בשלות ליצור סביבן הד ציבורי עדיין. אתם עלולים לירות יריית פתיחה ולהשאר לבד. ראוי השקיע יותר מחשבה, להיוועץ בנו. הפחד הוא שהאירוע יקום עם 500 אנשים ויחשב לכשלון.
שי: אנחנו מודעים, זו לא מחאה או הפגנה ראשונה. הסימנים מראים שכל הגופים תומכים ואם כל הגופים ירתמו תהיה הפגנה גם של 5000 אנשים.
תמר: יש עניין ציבורי רחב. הציבור מעוניין לתמוך ולמחות

ח"כ מיכאלי: מה התוכניות מעבר להפגנה בשבת?
מיכאל: להמשיך ולגדול. להמשיך לפקוד עוד ועוד חברים – גדל 10-20 בשבוע כבר באופן יציב.

אלכסנדר: בהקשר לשאלה של ח"כ שי. הנחת היסוד של מהפך הוא שהציבור צמא למסר אופוזיציוני ולא למסר מאחד. זו הזדמנות ליצור מסר חד וטוב מהסוג הזה.

ח"כ שפיר: חלק מהמחויבות שלנו היא להגיע כאשר יש קבוצת צעירים בתוך המפלגה שמעוניינת לערוך הפגנה ולייצר תנועה שתקדם את הפעילות שלנו. המפלגה צריכה לעודד יצירת עוד קבוצות כאלו. העובדה שכרגע אין הפגנות שקורות על בסיס יומי זו בושה, ובתור מפלגת חלופת שלטון אנחנו צריכים לעודד עוד ועוד הפגנות וקבוצות כאלו. הצלחת קבוצת מהפך היא הצלחה של המפלגה.

ח"כ שמולי: הצעת ייעול לגבי הכתף הקרה שמהפך קיבלו מאיתנו ולגבי תוכניות לעתיד – בכל שבוע כאשר מתפרסם סדר היום, המחנה מעוניין לשמוע את דעתה של קבוצת מהפך לגבי הצעות סדר היום הצפויות ולהתייחס לרצונותיהם

ח"כ מרגלית: היוזמה והאנרגיה של מהפך מבורכת. הפעילות שלכם חשובה מאחר ורבים מאיתנו עסוקים ועמוסים

ח"כ מיכאלי: אם לסכם, הדבר הראשון שאתם מעוניינים הוא בהגעה ופרסום שלנו את ההפגנה במוצ"ש. בנוסף, שלחו לנו טיוטא או פוסט גינרי שכל ח"כ יוכל להשתמש בו ונפיץ זאת.

נציגי המחוזות: הדרישה להשבת ייצוג המחוזות

יחיאל מלכה, יורם צברי, דב סלמן, ליאור מוזס, אבנר בן זקן, מרים , יפתח

יפתח: באנו להציג את התוכנית שלנו ומה שעשינו עד עתה.

התוכנית שלנו עומדת לשנות את פני המפלגה – שיטת בחירות אזורית למפלגת העבודה.

יורם: ההצעה שהגשנו צמחה אחרי ניסיון לבחור מה קרה במפלגה בשנים האחרונות. אני חבר מפלגה כבר 25 שנה מתוך רצון לקדם את האידיאולוגיה של מפלגת העבודה.
הפעילות החשובה של חוגים רעיוניים וסניפים הולך וגווע בשנים האחרונות – החברים בסניפים אלו מבוגרים, אין אנרגיית התחדשות. הבעיה לדעתי נובע מכרסום בחוקת המפלגה – בין מקום 21-44 יש מקומות שמוקצים למחוזות ספציפית – דבר שפוגע בחשיבה על המחוזות, מבחינת תקציבים. הציבור הרחב בישראל רוצה להציע לאנשים שמבינים את בעיותיו ומדברים בשפתו, דבר שכרגע לא קורה. אנחנו מציעים להקציב כסאות לנציגים מ7 מחוזות גאוגרפיים אליה תחולק הארץ, ובכך לשתף את המחוזות ולא רק המרכז, כמו שמפלגת השלטון עושה. בגלל זה הגשנו את ההצעה. אנחנו מאמינים שאם רשימת העבודה תבטא את רצונות כל הציבור ואת כל המחוזות היא צריכה לייצג את כל קצוות הארץ ולא רק את המרכז וכך נוכל לגדול ולהפוך למפלגת שלטון.

החזרת נושא המחוזות יחזיר צעירים לשורות פקודי העבודה. כיום במחוז חיפה יש 3000 מתפקדים, בעבר- כאשר המחוזות היו בעלי מקום היו מתפקדים רבים יותר, אנשים מאבדים את רצונם לקחת חלק במפלגה. אנשים לא מרגישים מחוברים לח"כים של העבודה שמגיעים אחת לתקופה. לא ייתכן שחיפה תהיה מקום 30 בכנסת, לא ניתן לגייס כך אנשים. אם המחוזות היו מסודרים כבעבר המוטיבציה הייתה עולה.

הקרב הגדול הוא בערים הגדולות, להוציא בני ברק. הצגת נתוני תוצאות הבחירות בשלוש מערכות הבחירות האחרונות. לא ניתן להיות מפלגת שלטון אשר מפסידה בערים הגדולות. מדובר במגמה מ-2009. מפלגת העבודה הולכת ומצטמקת, יש תחושת הכחדה של המפלגה. לא הצטרפו קבוצות חדשות אל המעגל בבחירות האחרונות והגרעין הקשה הולך ומצטמצם. הדור ה-3 של מצביעי המפלגה לא מגיע להצביע. אין גדילה של הצבעה בפריימריז, המתפקדים לא גדלים.

 מפלגת העבודה צריכה להבין ששאלת החוסן הפנימי היא הבעיה המרכזית של ישראל, השסעים הולכים וגדלים, השאלה היא איך באחריות ובתחכום ננהיג את המדינה למחוזות אחרים לגמרי. מדובר בתהליך כ"כ מהפכני המהווה חזון.

רעיונות לפתרון הבעיה: סוציאל דמוקרטיה (כיום הפתרון לא פועל). הבאת גנרל ( קדנציות קצרות, לא מעניק תשתית, יעבוד ברמה המקומית).

יש צורך לתשתית שתתווה לנו הנהגה לעשרות שנים.

איך בונים זאת? שיטת בחירות אורית. 10 הערים החשובות והגדולות (במקום בני ברק- אזור השרון). לכל עיר יהיה נציג שיוכל להתמודד. 13 מחוזות עם הנגב והגליל. יו"ר וסגן ירוצו יחד בבחירות, שני המועמדים- גבר ואישה. הנציג יביא את צירי הועידה, הם מהווים קבוצה. פריימריז אזוריים פתוחים. השאיפה היא לא ש"מי שרוצה ירוץ". מדובר בקבוצה אחת. סוג של אלקטורים. השיטה תגרום להגדלת המפלגה בערים הגדולות, שכן היא תעודד את ה"מתנדנדים" בערים להצטרף דווקא למפלגת העבודה

איך זה יעבוד בכנסת: לפי קולות הבוחרים עד מקום 15. 16-19 לפי היו"ר. 20-29 הבטחות לייצוג המגזרים לפי צירי הועידה של ה"מפלגה הפנימית המנצחת"

בנוסף, להפוך את הפריימריז מיום אחד לפסטיבל של 13 ימים. האדם הפשוט בעיר יראה את מפלגת העבודה בכל הרחובות. תהיה אנרגיה ובאז ברחובות הערים סביב העבודה. סיקור תקשורתי. הפסטיבל הזה ימשוך הרבה צעירים – שירצו לקחת חלק. משהו חדש ומעניין.

השיטה החדשה תחדש את איך שהמפלגה נתפשת בציבור הישראלי, תיצור חזון חדש ותחזיר את האמון במפלגה

משה בן מיור: רמת גן וההישג שלה בבחירות האחרונות

150,000 תושבים. 300 קלפיות. 50,000 ₪ תקציב מפלגתי. ניצחון עם 32% מהקולות.

מה נציגי העבודה ברמת גן עושים?

*כל חג אנחנו מחלקים מזון, ועזרה למשפחות במצוקה – משפחות אלו יודעות שזו מפלגת העבודה והן מוכנות להתפקד, אבל אין להן כסף. הם לא פקודות אבל הן מצביעות בבחירות בשמחה

חבל שחברי המפלגה לא עובדים יחד. היה ניסיון גדול לפקוד את כל המשפחות בעיר – עלה כי אנשים לא מצביעים כי אין אמון במפלגה – מורכבת מנבחרת של יחידים, ולא מקבוצה. אין תאום בין כולם.

לגיטימי שכולם רוצים להתקדם בסולם. אבל לעשות את זה בפנים, לא מול כל התקשורת והציבור.

התייחסות הח"כים:

ח"כ פרץ: בעבר היו מלחמות גדולות במפלגה, למשל בימי פרס ורבין. הדבר לא הפריע למפלגה לקבל מנדטים. נכון שאם ההתקוטטויות הן רק פנימה הרי שאכן זה פחות לגיטימי. צריכים להיות מאבקים שמעניינים ומעסיקים את הציבור. אין ספק שהפעילות שאתה (משה בן מיור) מייצר בר"ג ראוי לציון ולשבח. נראה שהמפלגה אכן חייבת להבטיח את המקום הריאלי של אנשים במחוזות רק לאחריה ניתן לעוד לכיוון שהציג בן זקן. אני חושב שנציגי המחוזות צריכים להיות מיוצגים עד המקום ה-20. אבל תנאי בסיסי לכך הוא שאין בחירות חוזרות במחוז.

ח"כ מיכאלי: יש צורך בשילוב ייצוג מגדרי ברשימה. בכל מקום בעולם המערבי עברו לייצוג של 40% מהמין הנשי ולא ניתן להתעלם מזה. כמו שיש חשיבות אדירה לייצוג אזורים ג"ג ל52% מהאוכלוסייה הגיע הזמן ליישם זאת.

ח"כ חסון: המעורבות והשיתוף חייבת לבוא ליידי ביטוי ברשימה עצמה. לא יכול להיות מצב שאין מדרגה לאדם להגיע ולייצג יום אחד. יחד עם זאת, בליכוד אם קיבלת 15 מנדטים – אין נציג מחוז. בסופו של דבר זה עניין של מנדטים, אני לא חושב שהפתרון של המחנ"צ מצוי ברעיון הזה, זה יכול לייצר אטרקטיביות ולהוביל לכמה קולות נוספים אך זה לא הדבר שיביא עוד 20 מנדטים. מבחינת עתיד המפלגה יש רלוונטיות למקומות כי זה מייצר הגדלת סניפים, תשתית ועוד. הדבר הגדול של הפגישה מבחינתי היה ההצעה של בן זקן- יש מסקנה ברורה, ברור שאם לא נעשה משהו דרמטי, לא נשנה או נעשה מהלך חוצה ממחשבות וחדשני, הרי שלא נצליח.

ח"כ כהן- פארן: מסכימה שיש צורך בהתייחסות למצב בשטח הג"ג, השטח חייב להיות מחובר למפלגה. בפרקטיקה, תוך הסתכלות על הגוש אני חושבת שאנחנו צריכים לחשוב מחדש. מה שקורה בליכוד זו הפוליטיקה המגעילה, בבחירות הבאות קרוב לשלושים נבחרים צריכים לרוץ על עשרה מקומות והם אוכלים אחד את השני. אני לא שואפת שנהיה שם. בחזון, ביצירת גוש גדול זה מה שיעניק לנו כוח.

ח"כ בר-לב: בסופו של דבר צריך להיות תמהיל מסוים, בחירות אזוריות מוצגות בזווית מאוד ספציפית. סקרים מראים כי 40% מהציבור מצביעים בסוף למי שמעניק להם תחושת ביטחון. מסכים שצריכה להיות מעורבות גדולה יותר של המחוזות תוך תחרות גם בין המחוזות. הרעיון הוא שיבואו יותר אנשים משם למפלגה, הדבר חייב להוכיח את עצמו. צריכים להיות מקומות פנויים ברשימה שאפשר לעשות איתם שני דברים: אדם ראוי מהמקום ה22 יוכל לעלות קדימה, או שאדם מבחוץ יוכל להיכנס. בסופו של דבר העם לא מרגיש שאנחנו מייצגים אותו וצריך לתת להם מקום. אני לא בטוח שהמרכז הוא הבעיה שלנו, צריך לחשוב מה עושים בשאר האזורים.

ח"כ כבל: יש צורך להבין את מה שקורה כאן ואנו לא מבינים את מה שקורה כאן מאז 77'. יש כיום ציבור אחר, אני תומך במחוזות. יותר ממחצית הכנסת לא נבחרה בשיטת הפריימריז. אני מתייחס למחוזות כהצמחה. האתגר שלנו גדול והוא מורכב מתפיסה. קביעת העמדות שלנו היא חשובה, בעבר נחשבנו כ"ביטחוניסטים", ההחרגות מבחינת המחוזות צריכות להיות מותאמות ויש לייצר מנגנון שמשלב את המחוז. הקרבות בתוך המחוזות ייצרו את מספר המתפקדים הגדול ביותר. כיום אין קרבות באותם הסניפים.

ח"כ סוויד: שיטת המחוזות היא שיטה מחויבת מציאות במפלגה. אני לא רואה בשיטה שהוצגה בחפיפה אחת מאחר וכך מצטמצמת היכולת של אנשים לרוץ מתוך המחוז. השיטה יצירתית ורחבה ויכולה להיות מעניינת בארצות אחרות אך לדעתי תפגע ברעיון המחוזות. יש לנו קהל שורשי שלא כ"כ מתפתח, אם אנחנו רוצים להפוך את המפלגה לרלוונטית חזרה, אנחנו צריכים להצמיח אותה מלמעלה למטה. האחד, לתת את הדעת ולחזק את חברי המפלגה במוניציפלי. השני במקביל הוא המחוזות. נוכחתי מהליכוד כי כאשר יש מחוז שמצמיח מועמד, המחוז יעודד עמו. מאוד ברור שמתמודד מהמחוז לא יוכל להיבחר שוב ותפקידו יהיה ארצי והוא לא יוכל לדאוג רק למחוז שלו. שיטת המחוזות כבר יצאה לדרך, השאלה היא איך היא תהיה ובאיזה אופן היא תהיה.

ח"כ שי: אני במפלגה כ-6 שנים, היו פעמיים בחירות וטרם היה סיכום כפי שהצגת לנו היום. הצגת לנו תכנית שמכניסה למסגרת פעילות מסוימת. יש געגועים להיסטוריה תוך נטייה להפוך אותה ליותר וורודה. הסביבה השתנתה, יש סביבה פוליטית חדשה לא רק בארץ, בעולם. בעייני כל אמצעי כמעט כשר כדי לחזור לשלטון, יש לבדוק ולהשתכנע שדרך שיטה זו נוכל לגדול. אנחנו צריכים להציל את המדינה הזו. זו המטרה ואסור לשכוח אותה. לא בטוח שיש לנו זמן לבנות את המערכת כפי שהצגת אותה, יכול להיות שמהניצחון נוכל להבנות את המערכת. אנחנו חייבים לעשות בדיקה ומחקר רציני ומעמיק, מה שהוצג לנו הוא רק קצה הקרחון.

פרופ' בן זקן: יש פה דרך פוליטית חדשה. החברה הישראלית הולכת ומתרסקת, ההיסטוריה קוראת לכם. אל תשבו על העמדה הפוליטית שלכם. בכל פעם שמפלגת אופוזיציה הובילה שינוי בחירות היא ניצחה (הליכוד ב77', העבודה). הסתובבנו בכל הארץ כדי לגבש את ההצעה שלנו, אנו נבקש התגבשות ועידה. מחוזות זו הדרך היחידה לערוך טרנספורמציה.

יורם צברי: יש צורך בעבודה אסטרטגית כחברה עסקית. צריכה להיות תכנית בה כל אחד יודע את תפקידו. אנו מבקשים ועידה כדי שנחייל את כל המערכות בשנתיים הקרובות. כיום אין סיכוי שמנהיג מקומי ייבחר בבחירות הרחבות. אין תשתית בסניפים ובכל מקום, יש צורך גם בשילוב המדיות החברתיות. בואו נעשה זאת ביחד, הצורך של כולנו הוא לנצח.

יחיאל: הדרך להביא צעירים היא רק דרך המחוזות.

ח"כ מיכאלי: יש להביא את עשייתך (משה בן מיור) לתודעה רחבה יותר וכל הכבוד. זו הדרך לפעול ולהצליח. תודה לכולם על שהגיעו. אני מאמינה בכך שהאדם קרוב אל עצמו ואל סביבתו. כל מפלגת אופוזיציה באירופה שעברה ל40% ייצוג נשים זכתה בבחירות. אנחנו צריכות לשלב את המחוזות עם ייצוג הנשים, זה צריך לבוא ביחד. אין דבר אחד שאם נשנה אותו אז נשיג ניצחון טוטאלי, עלינו לעבוד בכל החזיתות כל הזמן.