ההישגים שלנו

ח"כ סתיו שפיר : כל פרטי התקציב יועברו לוועדת הכספים ולפיקוח הכנסת

ח"כ סתיו שפיר : הם ניסו שוביניזם, גזענות, צרחות, דילים והטחת עלבונות, אבל לא התקפלנו וזה מה שקרה: אחרי עשרות שעות של מאבק בחוק להסתרת התקציב – הסעיף המסוכן שונה. כל פרטי התקציב יועברו לוועדת הכספים ולפיקוח הכנסת, כחוק וכפי שראוי בדמוקרטיה, ולא יזרמו מתחת לשולחן ומאחורי הגב של כולנו. קצת סדר בבלאגן שהלך פה בימים האחרונים: כבר ביום שני בלילה פניתי לוועדת הכספים בבקשה לתקן את הסעיף הבעייתי, שאיפשר לקואליציה להעביר כספים בין שנת 2017 ל-2018 מבלי להביא אותם לאישור הוועדה. מה זה אומר? שהקואליציה הייתה יכולה לסגור דילים במיליארדי שקלים מהכסף שלכם, בלי שאף אחד יוכל לנסות לעצור אותם. הם יכלו, למשל, לקצץ מיליארדים מתקציב שירותי הרווחה – בשקט בשקט, בלי שאף אחד יראה.

בבוקר למחרת, הוועדה אכן הסכימה להכניס את השינוי שלי לחוק. אבל אז משרד האוצר התנגד – ואיתו כל חברי הקואליציה.

שם התחיל הפיליבסטר.

הודענו לוועדה שנמשיך להגיש הסתייגויות, גם אם זה יקח כל הלילה, והבוקר, והיום שאחרי, כי אנחנו מתנגדים לטירוף הזה. אחרי שעות של הסתייגויות בקואליציה התעייפו, והגיעו אלינו עם הצעת פשרה: רק שינויים תקציביים של מעל 20% מתקנה תקציבית יגיעו לאישור ועדת כספים. זה אולי נשמע לחלקכם טכני, אבל זה ממש לא. אם היינו מסכימים על זה, היינו גורמים לכך שכשבצלאל סמוטריץ׳, למשל, סוחט מהממשלה 5 מיליון שקלים בשביל החברים שלו – לא היתה לנו שום דרך לראות את זה בתקציב, או לדעת שעל זה אנחנו מצביעים. אם היו מעלימים פתאום 10 מיליון שקלים מהסיוע למחוסרי דיור – לא היה אפשר לדעת על זה. אתם הייתם מסכימים לזה? בטח שלא. לכן המשכנו עם ההסתייגויות אל תוך הלילה, עד שגפני סגר את הישיבה מבלי שהצביע על החוק.

הבוקר, הקואליציה כבר הבינה שאנחנו לא מתקפלים והסכימה להכניס לחוק התחייבות שכל שינוי תקציבי יעבור דרך חברי הוועדה. זה ניצחון חשוב בקרב שרק פותח את המערכה הגדולה על התקציב.

תודה לחברי הכנסת שהיו פה איתנו כל הלילה ולמי שהצטרפו הבוקר. ל- Mickey Levy – מיקי לוי פרופ' מנואל טרכטנברג – Prof. Manuel Trajtenberg. ליעל כהן פארן Yael Cohen Paran ו יוסי יונה – Yossi Yonah, אראל מרגלית – Erel Margalit ו Michal Biran | מיכל בירן ו د. عبد الله أبو معروف – ד"ר עבדאללה אבו מערוף.

ותודה ענקית מכל הלב לכל מי שליווה אותי כאן.

חשוב שתראו ותדעו את מה שעובדים כל כך קשה כדי להסתיר מכם. בממשלה יודעים טוב מאוד למה הם מתביישים בתקציב הזה.

ועכשיו, ממשיכים להילחם! לאט לאט, עם עבודה קשה, נחישות ובעיקר עמוד שדרה – ננצח את הממשלה הדורסנית והמביכה הזו. נתראה בקרוב.