על סדר היום

חינוך חינם עולה לנו ביוקר – אומרים די לתשלומי הורים!

תשלומי הורים - המחנה הציוני

הצטרפו אלינו להפגנה מול משרד החינוך בירושלים.

יום רביעי | 16/11/16| 19:00 | רחוב הנביאים 26, ירושלים

פשוט תבואו!

 

הידעתם? ישנם ילדים בבתי ספר בקהילה במצב סוציו אקונומי קשה שלומדים 11 שנה ולא 12 ביחס לאחרים?
זה הזמן וזה הרגע : "חינוך חובה חינם".
על פי חוק חינוך חובה התש"ט-1949 (הידוע בטעות כחוק חינוך חינם ) כל ילד ונער בישראל מגיל 3 עד סיום י"ב זכאי לחינוך חינם וחובה להוריו לדאוג להופעה סדירה של הילד / ילדה במוסד החינוכי. החוק השתנה כמה פעמיים אך המטרה אותה מטרה : לתת לכל ילדי ישראל, ללא אפליה על פי רקע כלכלי או עדתי את הזכות לחינוך שוויוני. מכאן החשיבות לחינוך חינם.
בשלושים שנה האחרונות התרגלו ממשלות ישראל לקצץ בשירותים הניתנים לתלמידים וכך קיצצו בשעות לימוד ולימודי העשרה כמוסיקה, ספורט, אומנות וחינוך לערכים שונים הפכו למותרות. על מנת להשתיק את ההורים המציאו בשלטון שיטה בה הורים דרך ועדי הורים גובים תשלומים על השרותים האלה.
ברור שכל הורה רוצה את הטוב ביותר לילדיו לכן ניגשים בכל תחילת שנה ומשלמים כל הסכום שמבקשים מאתנו, ללא שום קשר לתקרה שקובעת ועדת החינוך של הכנסת.
ישנם בתי ספר בהם התלמידים במצב סוציו אקונומי קשה ולכן גובים את תשלום החובה בלבד בסך 49 ש"ח. מכאן, אין שיעורי תל"ן (תוכנית לימודית נוספת) בהם נלמדים לדוגמה אזרחות, גיאוגרפיה, היסטוריה ועוד. למעשה, 3 שעות שבועיות שהם 12 שעות בחודש השוות ליומיים לימודים בחודש שהם 18 ימים
בשנת לימודים אז כמה זה לאחר 12 שנות לימוד?…. 212 ימי לימודים פחות!! תלמיד לומד 216 ימים בשנה אז בחשבן פשוט הילדים באותו בית ספר לומדים בפועל 11 שנות לימוד ולא 12!
נכון לא בכל מקום זה המצב אך חייבים לזכור שישנם בתי ספר בהם ההורים משלמים עבור יותר משלוש שעות תל"ן כל זה נעשה בידיעה של משרד החינוך לאורך שנים רבות.
קשה להאמין אך הכנסת עצמה נותנת יד לביזיון החוק. לכן חברות וחברים, קבוצה גדולה של הורים פשוט בחרה שלא לשלם את תשלומי ההורים וקוראים לכן ולכם להצטרף למאבק צודק זה.
חשוב לציין שבמסגרת הבחינוך המיוחד המצב קשה עוד יותר, והורים רבים נאלצים לשלם אלפי שקלים מעבר לתשלומים המדוברים האלה.