ח"כ נחמן שי

ועוד על דמוקרטיה – ניוזלטר שבועי

חברים וחברות,
 
זמן רב דיברנו על החוק לסימון עמותות החדש. חששנו. בביקור לאחרונה בגרמניה שמענו ביקורת מאוד קשה על החוק שנועד להגביל תמיכה של מדינות זרות בעמותות בישראל. הייתה לי הרגשה שמישהו שם, למעלה, רה"מ למשל, שיתעשת ויבלום את החוק, אבל הנס לא התרחש. הצעת החוק עברה בוועדת שרים לענייני חקיקה והיא פורצת קדימה. אבהיר: שקיפות היא ערך חשוב וגם עמותות מחויבות לה. אני בעד שקיפות של כל התרומות לכל העמותות הפועלות בישראל. אין התערבות של ממשלות שונה מהתערבות של נדבנים יהודים, כאלה ואחרים מארץ ומהעולם. בכולם אפשר לראות רצון להשפיע והשפעה, היא השפעה, היא השפעה. הניסיון לבודד את עמותות מרכז-שמאל, להכתים אותן ולבזות אותן הוא קודם כול פגיעה במדינת ישראל. מדינה שמתנגדת לסימון מוצרים, איננה יכולה לסמן בני אדם. בכוונתי להיאבק בכל דרך שהיא בהצעת החוק המזיקה והרעה הזו. לשם המחשה ענדתי השבוע את תג הסימון בישיבות הכנסת.
 
להודעתי בנושא לחצו על התמונה:
אסור לשכוח שכולנו פה ממומנים בצורה זו או אחרת. בראש ובראשונה מדינת ישראל שארה"ב מזרימה לקופתה קרוב ל – 4 מיליארד דולר בשנה. אז אולי נסמן מעכשיו את הדגל שלנו?!
החוק הזה הוא חגיגה לכל תומכי ה – BDS. הנשק החזק שלנו מול תנועת החרם וה – BDS הוא ערכי היסוד של מדינת ישראל ובראשם הערכים הדמוקרטיים. תנועת החרם מנסה לכרסם במעמדה של ישראל בטענה כי היא בוגדת בערכים אלה. דברתי על כך כמה פעמים השבוע;
 
בהצעה לסדר במליאה, לדברי לחצו על התמונה:
ב"ערב חדש" עם דן מרגלית, לצפייה לחצו על התמונה:
בכנס של מכון טרומן, האוניברסיטה העברית בנושא ההתמודדות עם הדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99.jpg
כאן בראיון לשלמור שטורזמן ב"הערב ב-7", לצפייה לחצו על התמונה:
ועם ידידי הוותיק, גבי גזית, בתוכניתו ברדיו רדיוס FM103, להאזנה לחצו על התמונה:
בשבוע הבא, אכנס יחד עם חברי את השדולה למאבק בדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל תחת הכותרת "המאבק ב-BDS בזירות השונות". אני מזמין את כולכם להגיע ולקחת חלק בדיון החשוב.
להזמנה לשדולה, לחצו:
אילו לישראל היה משרד חוץ מתפקד, המערכה נגד ה – BDS הייתה מתנהלת בצורה ממוקדת ומקצועית. אנחנו לא שם. בין היתר כי משרד החוץ הוא כבר לא נחוץ, לפחות לגישת נתניהו וממשלתו. זה היה שם הכינוס המיוחד שקיימתי השבוע תחת השאלה: "משרד החוץ, משרד נחוץ?"
בכינוס השתתפו 10 חברי כנסת בראשם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג ושרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני, יחד עם דיפלומטים ותיקים, אנשי אקדמיה ותקשורת המומחים לנושא. התמונה שהתקבלה הייתה עלובה וקשה. נתחים נכבדים מסמכויות המשרד הועברו למשרדים אחרים ופעילות המשרד התרוקנה מתוכן.
 
הנה הודעתי בנושא והסיקור דברי השדולה:
כינוס השדולה לחיזוק מערך החוץ.
/Pulseem/ClientImages/3320///nnn5.jpg
לא פלא, כאשר ההתייחסות למשרד החוץ היא משפילה גם השימוש במטבע הלשון "חוץ וביטחון" מתקבל בסימני שאלה. זו הייתה כידוע הסיסמא להכשרת מתווה הגז. בדרך למתווה ספג גם המונח הזה מהלומה קשה. הנה מאמרי בנושא בעיתון דה מרקר לקריאה לחצו על התמונה:
נתניהו ושטייניץ בשימוע מתווה הגז בוועדת הכלכלה. צילום: אוליבייה פיטוסי.
 
ועוד בענייני חוץ, ממשלת ברזיל מסרבת לאשר את מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיל. דני דיין ואני ניצבים בשני צידי המפה הפוליטית אבל אינני מוכן בשום אופן לקבל את האיסור הברזילאי. מינויו של דיין בידי ממשלת ישראל הוא לגיטימי. זהו מינו פוליטי, אחד מ – 11 שמותר לממשלה למנות על פי חוק. ברזיל יכולה לחלוק על דעותיו של דיין ושל אחרים. אך הם לגיטימיות בשיח הישראלי והן חלק בלתי נפרד מאיתנו. לאחר שיגיע יכולה ממשלת ברזיל להתייחס אליו כפי שתרצה. הממשלה הפקירה את דני, היא אינה מוכנה להילחם על מינויה שלה ולמעשה נטשה אותו בשדה הקרב הדיפלומטי. חבל מאוד, זהו עניין עקרוני. דיברתי על כך בנאום בכנסת:
 
ובריאיון לעיתון ברזילאי, לקריאה לחצו כאן. בקרוב אף יתקיים דיון בוועדת החוץ והביטחון בנושא.
 
מהשגריר שיהיה לשגריר שהיה. למשה ארנס, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, מלאו השבוע 90 שנים. ארנס הוא איש נדיר בפוליטיקה בפרט ובחיים הציבוריים בכלל. תרומתו לביטחון המדינה משמעותית ומרשימה. אני אשמח אם תקראו את הדברים שכתבתי ביום ראשון, יום הולדתו, בעיתון הארץ, לקריאה לחצו כאן.
 
יזמתי השבוע פניה ליו״ר וועדת החוץ והביטחון, ח״כ צחי הנגבי וביקשתי לקיים בדחיפות דיון במליאת הוועדה או באחת מוועדות המשנה בעניין הדחתו של מר יאיר רמתי מתפקידו כראש מינהלת חומה במשרד הביטחון. על הפניה חתומים 11 מתוך 17 מחברי הוועדה, חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה כאחד. מחובתה של הכנסת לקיים פיקוח פרלמנטארי על הרשות המבצעת ולקבל דיווח מלא לגבי ההדחה. מדובר באחד מאנשי המפתח של מערכת הביטחון שהביא בשנים האחרונות הישגים יוצאי דופן בתחום הגנת הטילים. אי אפשר להניח לנושא זה לחמוק מסדר יומה של הוועדה. בנוסף לכך, פניתי למבקר המדינה, עו״ד יוסף שפירא, בדרישה לבדוק את הדחתו של מר רמתי.
 
להודעתי בנושא לחצו על המכתב:
לסיקור בעיתון הארץ לחצו כאן.
 
נסיים באהוד אולמרט. רה"מ לשעבר הורשע השבוע בקבלת שוחד והוא עתיד להיכלא בחודש הבא ל-18 חודש. את אהוד אולמרט אני מכיר 45 שנה מאז למדנו באוניברסיטה העברית בירושלים. הרשעתו היא מכה קשה לא רק לו עצמו אלא גם לרבים שתמכו בו והאמינו בו. נכון שבית המשפט העליון הקל מאוד בעונשו אבל גם מה שנשאר הוא יום קשה לדמוקרטיה הישראלית. עם זאת אנחנו עוברים תהליך של מלחמה בשחיתות ובסופו של דבר התרבות הפוליטית שלנו והאווירה הציבורית יהיו נקיים משחיתות.
 
 
מאחל לכולנו, שנה אזרחית טובה!
 
שבת שלום, שבת רטובה, מירושלים הגשומה.
 
שלכם,
נחמן
/Pulseem/ClientImages/3320///nachman_sig.png