ח"כ משה מזרחי

הצטרפו לניוזלטר

פניה אישית לח"כ משה מזרחי

אני כאן בשבילך.


קורות חיים


ניצב בדימוס, עו"ד משה מזרחי (61), נולד בטבריה ב-1950, בבית החולים הסקוטי (היום המלון הסקוטי), ילד שביעי מבין שמונה ילדים. אביו, יעקב, נפטר כשמזרחי היה רק בן 7, והותיר אחריו את בלהה, אם לשמונה, שהגדול בהם בדיוק סיים את שירותו צבאי, והצעיר רק בן 3, אותם גידלה למופת בחדר אחד בשכונת "אחווה", השכונה היהודית הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות טבריה. שורשיה של משפחת מזרחי נטועים עמוק בשורשיה ארץ ישראל, עד שבעה דורות, בטבריה ובירושלים. המשפחה גדלה וחונכה על ערכים של צניעות, מוסר ושירות בהגנת המולדת. משה למד בביה"ס היסודי 'אליאנס' ובביה"ס תיכון 'הגליל' בטבריה. בנערותו, היה חבר בתנועת הנוער העובד והלומד.

איש משפחה 
מזרחי נשוי לשרית, אותה הכיר במהלך שרותם המשותף במשטרת ישראל. השניים נישאו ב- 1983 ולהם חמישה ילדים. מורן (26), שירתה כמ"כית חי"ר, והיום מתמחה בעריכת דין, התאומים עמית ודביר (25), שירתו ביחידת 'עוקץ". עמית לקראת סיום לימודי תואר משולב בחשבונאות ובמשפטים ,ודביר לקראת סיום לימודיו בהנדסת תוכנה, תאיר (13) וטוהר (5).

קריירה במשטרת ישראל 
ב – 1979 במסגרת מדיניות חדשנית של המשטרה לטייב את עבודת החקירות בשטח, הוצע למזרחי לשמש כעוזר ראש אגף חקירות במרחב יפו דאז, ולאחר מכן, ראש מחלקת חקירות פשעים מרחבי. בתפקידים אלה מצא סיפוק רב בסוג העשייה הייחודי, דבר שהוביל אותו, למרות שלא התכוון לכך, לשירות ארוך בן 30 שנה, במהלכו מילא שורה ארוכה של תפקידים. בין אלה ניתן לציין: קצין אגף חקירות מרחב ירקון (1986 -1989), מפקד תחנת יפו (1991-1992), סגן מפקד מרחב איילון (1992), מפקד מרחב יהודה בשטחים (1993-1995).

בספטמבר 1995, מונה מזרחי, לתפקיד מפקד המכללה לקצינים בכירים של משטרת ישראל, ועסק בהכשרת עתודת הפיקוד הבכיר של המשטרה בשילוב לימודים אקדמאים, תפקיד אותו מילא עד 1997.

הקמת היאחב"ל 
בשנת 1996 קיימה משטרת ישראל בראשותו של המפכ"ל אסף חפץ, תהליך הערכת מצב אסטרטגית לראשונה בתולדותיה. בין יתר הנושאים שהוחלט שעל המשטרה להיערך לקראתם, היו יישומו של השיטור הקהילתי והטמעתו בארגון והפרדת המודיעין מאגף החקירות והפיכתו לאגף עצמאי. צוות בראשותו של ניצב גנות, בחן ומצא שהפשע המאורגן יוצא ברית המועצות לשעבר, קנה לו אחיזה במדינת ישראל ורבים מבכיריו, בדרך לא דרך, מצאו מקלט על ידי קבלת אזרחות ודרכון ישראלים. הצוות הגדיר את התופעה כאיום אסטרטגי על החברה הישראלית וסבר שעל המשטרה להיערך אליו. באותה עת, ביקש המפכ"ל חפץ, ממזרחי, לקבל עליו את הובלת ארגון יחידה שיועדה לטיפול בתופעה ובפשיעה החמורה הבינלאומית. לאחר התחבטות, שעיקרה היה המעבר חזרה לאגף החקירות, נענה מזרחי לבקשת המפכ"ל. בהיעדר משאבים להקמת יחידה חדשה קיבל לידיו בפברואר 1997 את היחידה הארצית לחקירות פשעים (יאח"פ), שלימים הפכה ליאחב"ל.

מזרחי הוביל את היחידה לשינוי ארגוני מהפכני והפך אותה מיחידת חקירות ליחידת חשיפה, כך שתתאים לייעודה החדש. הוא יצר מבנה דו זרועי שהיה חדשני ותקדימי במשטרת ישראל, ולימים אומץ ביחידות עילית ארציות אחרות. מזרחי הוא אשר העניק ליחידה את שמה החדש: "יחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל)".

מלחמה בשחיתות 
במהלך פיקודו על היחידה נוהלו מספר רב של חקירות יזומות בתחום הפשע המאורגן, יוצא חבר ברית המועצות (חב"מ). פרשת גרגורי לרנר, ליאוניד וולף, שרון, בן-גל, גוסינסקי , נמרודי – בעלי 'מעריב' דאז, פרשת דוד אפל שהתפתחה לימים וכונתה "פרשת האי היווני ", פרשת צ'רנוי , גד זאבי רבות אחרות. בתקופת כהונתו הוביל את הטיפול בחבורת עוזי משולם האלימה. משולם וחבורתו נעלמו ממפת הפשיעה.

מזרחי הוביל את החקירות כנגד אביגדור ליברמן, כשזה כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, ולאחריה חקירה אחרת בהיותו אזרח פרטי, זמן קצר לפני שנבחר לכנסת. בעת שזו האחרונה התנהלה כחקירה סמויה, נפתח כנגד ליברמן תיק על איומים, העלבת עובד ציבור והוצאת לשון הרע כנגד מזרחי. למרות כתב האישום שהוגש נגדו בידי היועמ"ש לממשלה, סירבה ועדת הכנסת להסיר את חסינותו.

ראש אגף חקירות 
ב -1.1.2001 מונה מזרחי לתפקיד ראש אגף החקירות של משטרת ישראל. רבים מזהים את כהונתו בתפקיד זה, כמי שתחת פיקוחו נוהלו חקירות ופרשות ציבוריות שטופלו בעיקר ביאח"ה וביאחב"ל, אך לצד האחריות הפיקודית, התאפיינה תקופת כהונה זאת בניהול תקציב והובלת מערכים ארגוניים, מערכות טכנולוגיות, ומערכות מחשוב גדולות. כמו כן, פיקד על מערך של כ – 6000 איש שכלל מאות חוקרים, את אנשי המחלקה לזיהוי פלילי ואת אנשי המטה. מזרחי כיהן בתפקיד ראש אח"ק במשך ארבע שנים מלאות, יותר מכל ניצב אחר בתפקיד זה.

תנועת עבודה עכשיו
בחודש ינואר 2011 הודיע יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק על התפטרותו ממפלגת העבודה ועל הקמת מפלגה חדשה – מפלגת העצמאות. ביומיים שלאחר הודעת ההתפטרות הקים יזם ההיי טק, אראל מרגלית, יחד עם משה מזרחי ועם קבוצת שותפים בולטים בחברה האזרחית ואנשי עסקים נוספים את תנועת "עבודה עכשיו", הפועלת להתחדשות מפלגת העבודה. התנועה פתחה במסע ציבורי שקרא לציבור להתפקד למפלגת העבודה, במטרה לחדש את מוסדותיה, לעדכן את רעיונותיה ולהביא לתוכה אישים מרכזיים שישתלבו בהנהגתה ויהיו בין נבחרי הציבור שלה. בינואר 2012, הודיע מזרחי כי בכוונתו להתמודד על מקום לרשימת העבודה לכנסת ונבחר למקום ה-15.