ח"כ איציק שמולי

הממשלה דחתה את ההצבעה על הצעת החוק הפרטית של ח"כ שמולי לטיפולי שיניים לבני 65 ומעלה כדי לבחון מחדש את ההצעה

ההצבעה על הצעת החוק, שהגיש ח"כ איציק שמולי כהצעת חוק פרטית לאחר שוועדת השרים הצביעה נגד בעניינה בוועדת השרים ביום ראשון האחרון, נדחתה לאחר שהוסכם עם הממשלה לקיים דיון במטרה להגיע להסכמות. על הצעת החוק תתקיים הצבעה במועד קרוב. ח"כ שמולי: "50% מהקשישים שצריכים טיפולי שיניים לא מקבלים אותם פשוט כי לא נשאר להם שום דבר מהקצבה העלובה של המדינה. את החרפה הזו צריך לסיים."

מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) את ההצבעה על הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (תיקון – רפואת שיניים לאנשים שמלאו להם 65 שנים), התשע"ה 2015 שהגיש חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), זאת לאחר שהשרים החברים בוועדת השרים לחקיקה החליטו להתנגד להצעה ביום ראשון האחרון.

לאחר נאומו של חבר הכנסת  שמולי, בו הקריא את מכתבה של קשישה שכתבה לו כי היא מתביישת לצאת מהבית בגלל שאין בכיסה כסף לרפואת שיניים, ניגש שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן לדוכן הנואמים שם קרא לח"כ דוד ביטן ובהתייעצות עם ח"כ שמולי ביקש לדחות את ההצבעה על הצעת החוק ולהביא אותה לדיון נוסף קודם לכן במטרה להגיע להסכמות.

הצעת החוק ביקשה להביא פתרונות לחוסר הטיפול בבעיות השיניים בקרב קשישים בהתייחסות הן למניעה והן לטיפול, כמו כן להביא פתרון הן לקשישים הנמצאים במוסדות שונים (כ-5-6% בלבד) לצד הקשישים שחיים בקהילה. בהצעת החוק הוצע להוסיף לסל שירותי הבריאות שירותי רפואת שיניים הכוללים טיפול ומניעה בסיסיים לקשישים שמלאו להם 65 שנים, זאת כאשר עלות הספקת שירותי שיניים לקשישים מוערכת על ידי משרד הבריאות בכ-160 מיליון שקלים חדשים בשנה.

אור לעלות התקציבית, הצעת החוק הציעה להעלות את דמי ביטוח הבריאות ב-0.05% וכן לייעד את אותה העלאה לתאגיד הייעודי שהיא חברה שהוכרה לפי פרק ו'2 כמבטחת ייעודית לבריאות השן וזאת בנוסף לשירותי בריאות השן שיינתנו על ידי קופות החולים למי שזכאי לקבלת אותם שירותים ושיבחר לקבל את אותם שירותים בקופת החולים בה הוא מבוטח.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי בישראל חיים מעל  700,000 קשישים (מעל גיל 65) המהווים כ-10% מהאוכלוסייה. מתוכם כמעט חצי (333,000) הם מעל גיל 75. מעט מידע קיים בארץ בנושא בריאות השן של קשישים. המידע הקיים הוא ברובו מסקרים מיושנים, שהקיפו נתח קטן בלבד מהאוכלוסייה. מה שכן ידוע הוא כי כ-60%  מהזקנים בישראל סובלים מחוסר שיניים (52% חוסר מוחלט, 45% חוסר חלקי), ולרובם יש שיניים תותבות (בין 81%-73%). 15%-30% מבעלי התותבות דיווחו על תותבת מכאיבה או לא נוחה, 10% מבעלי התותבות התלוננו על פצעים שנגרמו משימוש בתותבת, ו-22%-27% מבעלי התותבות התלוננו על כך שהן מפריעות באכילה ודיבור.

עוד נכתב בהצעת החוק כי בסקר טלפוני שנערך ב-1996, דיווחו כ-75% מהקשישים כי הם מטופלים במסגרת פרטית, וכ-20% במרפאות של קופות חולים. מבחינת ניצול השירותים, כ-80% דיווחו כי אינם נוהגים כלל ללכת לרופא השיניים (בהשוואה ל-65% מהאוכלוסייה הכללית). התשלומים עבור הטיפולים הם לרוב מכיסם הפרטי של הקשישים, מאחר שלרוב הם אינם מבוטחים. סקר אחר הראה גם כי הסיבה העיקרית לאי השלמת טיפול (הכוונה לטיפול שהוצע לקשישים שהגיעו למרפאות, קיבלו הצעת טיפול אך מסיבות שונות לא מימשו את הטיפול) הייתה מחירי הטיפול.

ח"כ איציק שמולי: "אני שמח שהממשלה התעשתה והסכימה לדון מחדש בהצעת החוק. 50% מהקשישים שצריכים טיפולי שיניים לא מקבלים אותם פשוט כי לא נשאר להם שום דבר מהקצבה העלובה של המדינה. את החרפה הזאת חייבים לסיים ומהר ולכן נמשיך לדחוף את הצעת החוק."